Karadeniz Ekonomik İş birliği Teşkilatı (KEİ) İş Konseyi Forumu’nda ekonomi gündemine dair bir konuşma yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Rusya ve Türkiye arasındaki ticaretin son durumu hakkında da bilgi verdi. İki ülke arasında normalleşme sürecine girilmesi ile ticari alanda da önemli gelişmelerin yaşanmaya başladığını belirten Zeybekci, ticarette engellerin tamamen kaldırılması ile ilgili çok önemli bir süreç yaşandığını kısa sürede bütün kısıtlamaların kaldırılmasını umduklarını söyledi. Ticaretin önündeki engellerin kaldırılması, ülkeler arasındaki ticaret hacminin artırılması için toplantılar düzenlendiğini ve elektronik ticaretin önemi hakkında fikir alışverişinde bulunulduğunu söyledi.

Somut Gelişmeler Görülecek

22 Mayıs tarihinde İstanbul’da KEİ üyesi olan ülkelerin hükümet ve devlet başkanları ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bir zirve gerçekleştirileceğini belirten Zeybekci, yapılan çalışmaların bu zirvede gündeme geleceğini, büyük ihtimalle de onaylanacağını ve bundan sonraki süreçte somut gelişmeler görüleceğini söyledi.

Türkiye Cesur Adımlar Attı

Türkiye’nin ticaret ile ilgili çalışmalarını hassasiyet ile yürüttüğünü, ülkeler arası ilişkileri düzenleyerek ticarette önemli gelişmeler sağlanması için çaba sarf ettiğini, ticarete engel teşkil eden sorunların çözülmesi için cesur adımlar attığını belirten Zeybekci, serbest ticaret anlaşmalarının bu konuda çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Gürcistan ile yapılan serbest ticaret anlaşmasında ikinci faza geçmek istediklerini belirten Zeybekci, Moldova ile 2016 yılında gerçekleştirilen serbest ticaret anlaşması sonrasında bu ülke ile toplam ticaret hacminin 2017 yılının ilk çeyreğinde yüzde 56 oranında artış gösterdiğini söyledi. Zeybekci Ukrayna ile de serbest ticaret anlaşması görüşmelerinin devam ettiğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.