Anasayfa Gündem İkinci El Araç Satışında Yeni Dönem Başlıyor

İkinci El Araç Satışında Yeni Dönem Başlıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonrasında ikinci el araç satışına yönelik yeni düzenlemelerin yapıldığı açıklandı. 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi tarafından yapılan açıklamalar sonrasında son zamanlarda ikinci el araç satışı hakkında yeni düzenlemelerin yapıldığı öğrenildi. Bu düzenlemelerle birlikte ikinci el araç satışı işi ile uğraşanların bazı şartları taşımaları gerekecek. Bu şartlar çerçevesinde satış belgesi alma zorunluluğu bulundurulmasına karar verildi. Satış yapma yetki belgesinin yanı sıra motor ve şanzıman gibi parçalar içinde garanti verme yükümlülüğünün sağlanması için çeşitli düzenlemelerin getirildiği öğrenildi. 8 yaş ve üzeri araçlarla birlikte 160 bin kilometre araçlar için ekspertiz raporu sağlanacağı öğrenildi. 

Daha önceki dönemlerde herhangi bir yetkisi olmayan kişiler tarafından da ikinci el araç satışı yapıldığı öğrenilmişti. Bu süreç içerisinde ikinci el araç satışı yapan kişiler ile alan kişiler arasında yaşanan bazı sıkıntıların ardından yeni önlemlerin alınması zorunlu hale geldi.İkinci el araç satışı yapacak olan tacirler ve esnafların bu konuda yetkili olduklarını gösterebilmeleri için yetki belgeleri alma şartı geldi. Yetki belgesi alabilmek için kişilerin bazı şartları sağlamaları gerekecek. Hırsızlık, dolandırıcılık ve kaçakçılık gibi suçları işlememiş ve hüküm giymemiş olmaları ardından konu hakkında eğitim almaları gerekecek. 

Satışa sunulan her bir araç için özelliklerinin bulunduğu tanıtım kartı bulundurulma zorunluluğu getirilecek. Tanıtım kartı içerisinde aracın yılı, kullanım özellikleri, modeli, numaralarının bir kısmının yer alması sağlanacakken tüketici bu sayede bilinçli bir şekilde alışveriş yapma imkanı bulacak. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

11 + 8 =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,786BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,030TakipçilerTakip Et
12TakipçilerTakip Et
2,563TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler