Ana SayfaEkonomiGüneş Panelleri Kazandırıyor!

Güneş Panelleri Kazandırıyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Son zamanlarda ülke genelinde gündemde olan yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretilmesi ile ilgili çalışma yapan vatandaşlar kısa süre içerisinde kâr elde etmeye başlıyor. Balıkesir’de bulunan bir sulama birliği girişimcilikte bulunarak Güney Marmara Kalkınma Ajansının (GMKA) verdiği hibe desteği ile 3 dönümlük arazi üzerine kurulan güneş panellerinden yılda yaklaşık olarak 100 bin liralık elektrik enerjisi elde ediyor. Bölge için oldukça önemli olan tesis yaklaşık olarak 3 yıl önce tamamlandı ve 2,5 yıldır elektrik üretimi gerçekleştiriyor. Tesiste gerçekleştirilen elektrik terfi istasyonlarında kullanılıp üreticiye uygun koşullarda su temin ediyor. Tesis sayesinde bölgede ilave olarak 7 bin 500 dönüm arazinin sulama işlemleri gerçekleştiriliyor.

Maliyetler Üreticinin Gücünü Etkiliyor

Bölgedeki çalışmalar hakkında bilgi veren Balıkesir Pamukçu ve Aslıhantepecik Ovaları Sulama Birliği Başkanı İsmail Çoban, üreticinin gücünde su ve enerji maliyetlerinin çok etkili olduğunu bu iki etkenin üretici açısından çok önemli olduğunu söyledi. Birliğin maliyetlerindeki enerji kaleminin bu şekilde düşürüleceğini belirten Çoban, üreticilere daha uygun şartlarda su temin etmek için GMKA’ya baş vurduklarını sözlerine ekledi.

Tasarruf Sağlandı

GMKA’nın verdiği desteğin birlik için çok önemli odluğunu belirten Çoban, desteğin üzerine birliğin kaynaklarını da ekleyerek bu yatırımın gerçekleştirildiğinin altını çizdi. Çoban kurulan bu tesis sayesinde yılda ortalama olarak 100 bin liralık tasarruf sağlandığını belirtti. Çoban elektrik üretmeye başladıktan sonra enerji maliyetlerinde düşüş yaşandığını ve bu düşüşün çiftçiye yansıtıldığını söyledi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.