Son zamanlarda ülke genelinde gündemde olan yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretilmesi ile ilgili çalışma yapan vatandaşlar kısa süre içerisinde kâr elde etmeye başlıyor. Balıkesir’de bulunan bir sulama birliği girişimcilikte bulunarak Güney Marmara Kalkınma Ajansının (GMKA) verdiği hibe desteği ile 3 dönümlük arazi üzerine kurulan güneş panellerinden yılda yaklaşık olarak 100 bin liralık elektrik enerjisi elde ediyor. Bölge için oldukça önemli olan tesis yaklaşık olarak 3 yıl önce tamamlandı ve 2,5 yıldır elektrik üretimi gerçekleştiriyor. Tesiste gerçekleştirilen elektrik terfi istasyonlarında kullanılıp üreticiye uygun koşullarda su temin ediyor. Tesis sayesinde bölgede ilave olarak 7 bin 500 dönüm arazinin sulama işlemleri gerçekleştiriliyor.

Maliyetler Üreticinin Gücünü Etkiliyor

Bölgedeki çalışmalar hakkında bilgi veren Balıkesir Pamukçu ve Aslıhantepecik Ovaları Sulama Birliği Başkanı İsmail Çoban, üreticinin gücünde su ve enerji maliyetlerinin çok etkili olduğunu bu iki etkenin üretici açısından çok önemli olduğunu söyledi. Birliğin maliyetlerindeki enerji kaleminin bu şekilde düşürüleceğini belirten Çoban, üreticilere daha uygun şartlarda su temin etmek için GMKA’ya baş vurduklarını sözlerine ekledi.

Tasarruf Sağlandı

GMKA’nın verdiği desteğin birlik için çok önemli odluğunu belirten Çoban, desteğin üzerine birliğin kaynaklarını da ekleyerek bu yatırımın gerçekleştirildiğinin altını çizdi. Çoban kurulan bu tesis sayesinde yılda ortalama olarak 100 bin liralık tasarruf sağlandığını belirtti. Çoban elektrik üretmeye başladıktan sonra enerji maliyetlerinde düşüş yaşandığını ve bu düşüşün çiftçiye yansıtıldığını söyledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın