Canikli’den Bankalara Uyarı!

Türkiye Bankalar Birliği’nin 60. Genel Kurulu’na katılan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, bankacılara 2016 yılında gösterdikleri performans hakkında teşekkür ederken uyarıda da bulundu. Geçtiğimiz yıl yaşanan olayların birçok ekonomiyi altından kalkılamaz bir duruma getireceğini belirten Canikli, Türkiye’nin güçlü ekonomisi ile bu günleri geride bıraktığını, güçlü bankacılık sisteminin bu konuda çok etkili olduğunu, kısa bir süre içerisinde zorlukların altından kalkıldığını ve durumun pozitif görünüme çevrildiğini söyledi. Geçtiğimiz 1,5 aylık dönemde bankaların Kredi Garanti Fonu (KGF) destekli kredi verme kapsamında 140 milyar liralık kredi verdiğini belirten Canikli, kullandırılan krediler sayesinde ekonominin her geçen gün canlandığını, enflasyon, işsizlik ve faizlerin düşürülmesi ile büyüme rakamlarının yeniden yükselişe geçeceğini söyledi.

Rekabet Faizi Ekonomiyi Zora Sokuyor

Kısa sürede toparlanma yaşanmasının çok önemli gelişme olduğunun altını çizen Canikli, bankaların çok güçlü kurumlar olduğunu ve zor zamanlarda güvenlik amacı ile kendilerini kastığını da belirtti. Rekabet amacı ile faizin ekonomiyi zora soktuğunu belirten Canikli, başlatılan faiz yarışının doğru olmadığını söyledi.

Tutarlı Olunmalı

Son dönemlerde bir faiz yarışı başlatıldığını, yüzde 14 seviyelerinde mevduat faizi veren bankaların olduğunu belirten Canikli, bu orana yüzde 2 ila 2,5 oranında maliyetinde eklenmesi ile paranın kredi maliyetinin yüzde 16,5 seviyelerine kadar geldiğini söyledi. Bankaların kendi aralarında faiz anlaşması yapmasının ve tekel gibi davranmasının doğru olmadığını belirten Canikli, bu konuda tutarlı olunması gerektiğini ne tekel gibi davranılması ne de faiz yarışı yapılmaması gerektiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.