İnternetten En Çok Kıyafet Alınıyor!

2016 yılında online alışverişte giyim çılgınlığı yaşandığını belirten yetkililer, 2016 yılında e ticaretin cirosal olarak yüzde 24 oranında büyüme yaşadığını belirtiyor.

İnternetin yaygınlaşması ve ulaşılabilirliği artınca internet üzerinden alışveriş yapmak da günümüzün en popüler alışveriş yöntemi haline geldi. Online alışverişte 2016 yılı rakamları incelendiği zaman giyim konusunda büyük artışın yaşandığını belirten Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun, 2016 yılı verilerine göre alışverişte adeta giyim çılgınlığı yaşandığını, giyim ve ayakkabı kategorisinde çok kanallı perakendecilerin e ticaret cirosu içindeki paylarını yüzde 39 oranında artırdığını, tüketici elektroniği alanında ise yüzde 33 oranında büyüme görüldüğünü söyledi. Online alışverişte tüketicinin moralinin çok etkili odluğunu belirten Orhun, internete giren kişinin eğer morali yüksek değilse o kişiyi alışveriş için ikna etmenin çok zor olduğunu, 2016 yılında yaşanan gelişmelerden dolayı tüketicinin alışverişe ilgisinin azalmasına rağmen yüzde 30 oranında büyüme yakalandığını bu rakamın sektör açısından çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Birkaç Yıl İçerisinde Hedefe Ulaşılacak

Toplam perakende içerisindeki e ticaret hacminin yüzde 3,5 oranında gerçekleştiğini ve bu ciroyu ortalama 850 şirketin oluşturduğunu belirten Orhun, ABD’de bu rakamın 100 bin civarında olduğunu, sektörün büyümeye çok açık olduğunu söyledi. Geçmiş yıllarda elde edilen yüzde 50 oranındaki büyümenin tekrar yakalanması ile 3 ila 4 yıl arasında hedeflere ulaşılmasının muhtemel olduğunu belirten Orhun, böylelikle yüzde 6 seviyesinin üzerine çıkılabileceğini söyledi.

İlgili:  Passolig Kart Başvuru Sorgulama

E Bilet Büyüyecek

E ticaret alanında 2016 yılında rekorun giyim alanında yaşandığını belirten Orhun, sektörün sunmuş odluğu imkanlar ile tüketicinin dikkatini çekmeyi başardığını söyledi. Sektörün yaşadığı ilerlemenin devam edeceğini belirten Orhun, TÜİK verilerinin hesaba katıldığında 2015 yılında e bilet satışının 20 milyon derbi biletine ulaştığını e bilet alanında hızlı bir büyümenin yaşanacağını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.