Dünya genelinde büyük ses getirecek ve dünyada tek olacak olan 3. Havalimanı projesinde her geçen gün ilerleme kaydediliyor. Projenin hedefler doğrultusunda ilerlediğini belirten İGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf Akçayoğlu, projenin Cumhuriyet tarihinin en büyük altyapı projesi olma özelliğini taşıdığının altını çizdi. Projenin yüzde 52’sinin tamamlandığını ve yolun yarısının geride bırakıldığını belirten Akçayoğlu, projenin hayata geçirilme aşamasında 2 bin 800 beyaz yakalı 23 bin 200’de mavi yakalı olmak üzere toplamda 26 bin kişiye istihdam sağladığını, projede çalışan personelin Türkiye’yi bu önemli yapı ile buluşturmak için canla başla çalıştığını söyledi.

İş Güvenliği İlk Sırada

İnşaat sektöründeki en önemli problemlerden birinin iş sağlığı ve iş güvenliği olduğunu belirten Akçayoğlu, kuralların doğru uygulanması ve çalışanların güvenliği konusunda çok hassas olduklarını, iş güvenliğinin olmazsa olmaz olarak görüldüğünü söyledi. Akçayoğlu mevzuatta projede toplamda 96 uzman yeterli olmasına rağmen bu konudaki hassasiyetlerine istinaden 442 kişilik iş güvenliği ve iş sağlığı uzmanı ile çalıştıklarını sözlerine ekledi.

İstihdam Sayısı Artacak

Yaz aylarında çalışan sayısının 30 bin civarına çıkacağını belirten Akçayoğlu, havalimanının tamamlanması ile yan sektörler ile birlikte toplamda 225 bin kişiye istihdam sağlanacağını söyledi. Sağlamış olduğu istihdam sayısı ile Türkiye’de bir ilk olan projenin önemine dikkat çeken Akçayoğlu, Türkiye’de başka bir projenin bu özellikleri taşımadığını belirtti. Akçayoğlu projenin tüm özellikleri ile istihdamın lokomotifi konumunda olacağını ve dünyada bir ilk konumunda olduğunu hatırlattı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.