Telefon Bankacılığı Olanlar Dikkat! Şifreler Ele Geçirilebilir

Daha önceki dönemlerde büyük yankı uyandıran siber saldırı son derece dikkat çekmişken bunun ardından yeni bir siber saldırının daha gündeme geldiği ve bunun üzerine önemli uyarıların yapıldığı açıklandı. 

Geçtiğimiz dönemlerde Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu onlarca ülkeye yayılan bir siber saldırının meydana gelmesi tepkilere neden olmuştu. WanaCrypt0r 2.0 ismi verilen saldırının pek çok kişiyi olumsuz etkilediği ifade edilmişti. Bunun ardından yeni bir saldırının gündeme gelmesi çeşitli endişeleri de beraberinde getirdi. Yeni saldırının bankacılık sektörünü hedef aldığı belirtilirken bu durumda bankada hesabı olanlara özel olarak bir uyarı yapıldı. Türkiye’nin önde gelen bankalarının hedef alınması tehlikenin büyüklüğünü bir kez daha gündeme geldi. 

Global Antivirüs firması olan ESET’in araştırmacılarından Lukas Stefanko tarafından yapılan detaylı bir araştırma sonrasında Android cihazlar üzerinde bir süredir zararlı yazılımlar şüphesi olmasından dolayı konu üzerindeki araştırmalarını derinleştirdiği belirtildi. Stefonko tarafından yapılan araştırmalar sonrasında zararlı yazılımın Google Play üzerinden Türkiye’ye kadar sıçradığı yönünde bazı önemli açıklamalarda bulunması dikkat çekti. Zararlı yazılım düşünüldüğü zaman pek çok kişiyi olumsuz anlamda etkileyebileceği yönünde bazı açıklamalar yapıldı. 

Stefanko tarafından yapılan açıklamalar sonrasında Türkiye’de Android üzerinden bankacılık sistemine giren kişilerin bilgilerinin tehlike altında olduğunu açıkladı. Yapmış olduğu açıklamalar içerisinde büyük Türk bankalarının da olması dikkat çekti. Aynı zararlı yazılımın daha önceki dönemlerde Rusya, İngiltere, Almanya ve Avusturya’yı hedef aldığı ifade edilmişti. Bu sistemle kötü niyetli kişiler güvenlik duvarlarını aşarak kullanıcıların mobil bankacılık şifrelerini ele geçirerek hesapları boşalttıkları öğrenildi. Konu hakkında uyarılar yapıldı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.