Ana SayfaGündemMailler Fazla Mesaiden Sayılacak!

Mailler Fazla Mesaiden Sayılacak!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Yüksek Mahkeme tarafından alınan kararlar sonrasında gece işle ilgili mail attığı belirlenen çalışanların attıkları mailler fazla mesai olarak değerlendirilecek. 

Son dönemlerde bir iş davası için Yüksek Mahkeme tarafından verilen karar sonrasında işe kabul davasının reddinin sonuçlandığı ve sonrasında da alınan  kararın emsal teşkil ettiği ifade edildi. Bir şirkette çalışan genel müdür yardımcısının işe iade davası açtığı ancak işverenin haklı bulunmasından dolayı davanın reddedildiği açıklanmıştı. Bunun ardından davanın tekrar açılması için gerekli adımların atıldığı belirtilmişti. Yargıtay tarafından alınan kararın açıklanmasının ardından üst düzey bürokratların ve üst düzey yöneticilerin çalışma hayatı için emsal bir karar olarak değerlendirmesi dikkat çekti. 

Mahkeme tarafından verilen karar sonrasında özgür iradesiyle işlem yapamayan yöneticilerin iş güvencesi hükmünden sorunsuz bir şekilde yararlanabilecekleri belirtildi. Emsal olacak yeni bir kararın daha alındığı tespit edildi. Bu karara göre akşam evden bilgisayar üzerinden çalışan kişilerin iş kapsamında atmış oldukları maillerin artık fazla mesai olarak değerlendirileceği belirtildi. Dava ile sonuçlanan fazla mesai krizi bu anlamda çözülmüş oldu. Bir davacının fazla mesaisini kanıtlamak için gece attığı iş maillerini göstermesi mahkeme tarafından kabul gördü. 

Çalışanlara gönderilmiş olan maillerin gece geç saatlere kadar çalıştığının bir kanıtı olarak ifade edilirken mahkeme bu mailleri delil olarak kabul etti. Ardından tüm çalışanları yakından ilgilendirecek bir kararın verilmesi dikkat çekti. Özellikle büyük şirketlerde çalışan yöneticilerin ve CEO’ların akşam saatlerinde evden iş konusunda atmış oldukları mailler artık fazla mesai olarak kabul edilebilecek ve fazla mesai ücreti ödenecek. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.