Yüksek Mahkeme tarafından alınan kararlar sonrasında gece işle ilgili mail attığı belirlenen çalışanların attıkları mailler fazla mesai olarak değerlendirilecek. 

Son dönemlerde bir iş davası için Yüksek Mahkeme tarafından verilen karar sonrasında işe kabul davasının reddinin sonuçlandığı ve sonrasında da alınan  kararın emsal teşkil ettiği ifade edildi. Bir şirkette çalışan genel müdür yardımcısının işe iade davası açtığı ancak işverenin haklı bulunmasından dolayı davanın reddedildiği açıklanmıştı. Bunun ardından davanın tekrar açılması için gerekli adımların atıldığı belirtilmişti. Yargıtay tarafından alınan kararın açıklanmasının ardından üst düzey bürokratların ve üst düzey yöneticilerin çalışma hayatı için emsal bir karar olarak değerlendirmesi dikkat çekti. 

Mahkeme tarafından verilen karar sonrasında özgür iradesiyle işlem yapamayan yöneticilerin iş güvencesi hükmünden sorunsuz bir şekilde yararlanabilecekleri belirtildi. Emsal olacak yeni bir kararın daha alındığı tespit edildi. Bu karara göre akşam evden bilgisayar üzerinden çalışan kişilerin iş kapsamında atmış oldukları maillerin artık fazla mesai olarak değerlendirileceği belirtildi. Dava ile sonuçlanan fazla mesai krizi bu anlamda çözülmüş oldu. Bir davacının fazla mesaisini kanıtlamak için gece attığı iş maillerini göstermesi mahkeme tarafından kabul gördü. 

Çalışanlara gönderilmiş olan maillerin gece geç saatlere kadar çalıştığının bir kanıtı olarak ifade edilirken mahkeme bu mailleri delil olarak kabul etti. Ardından tüm çalışanları yakından ilgilendirecek bir kararın verilmesi dikkat çekti. Özellikle büyük şirketlerde çalışan yöneticilerin ve CEO’ların akşam saatlerinde evden iş konusunda atmış oldukları mailler artık fazla mesai olarak kabul edilebilecek ve fazla mesai ücreti ödenecek. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın