Ana SayfaSigortaKredi Borcu Mirasçılara Kalır Mı? Hayat Sigortası Ne İşe Yarar?

Kredi Borcu Mirasçılara Kalır Mı? Hayat Sigortası Ne İşe Yarar?
K

-

Bir kişi vefat ettiğinde sahip olduğu mal varlığı mirasçılarına kaldığı gibi, sahip olduğu borçlar da mirasçılarına kalmaktadır. Lakin kredi sürecinde uygulanan sigortanın sahip olduğu kapsam, kişinin vefat etme sebebi ve şekline göre kredi borcunu egale edebilmektedir.

Kredi borcuna sahip olan kişinin vefat etmesi halinde, sahip olduğu mal varlığının mirasçıları arasında paylaşılması ile sahip olduğu borçların paylaşılması hukuken aynı anlama gelmektedir. Mirasçılar, vefat eden kişinin mal varlığından faydalanma şansına sahip oldukları gibi, borçları ile de hükümlü olmaktadırlar. Tıpkı mal varlığı gibi, herkes için belirlenen miras oranında kredi borcu paylaşımı da gerçekleştirilmektedir.

Ölen Kişiden Kalan Borcu Ödememek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bir kişinin vefat etmesi halinde sahip olduğu kredi borçları, tıpkı sahip olduğu mal varlığı gibi mirasçıları arasında bölüştürülür. Eğer mirasçılar bu borcu ödemek istemiyorlarsa reddi miras yapma hakkına sahiptirler. Bu kapsamda, mirasçılar sahip oldukları miras oranında reddi miras yaparlar ise, vefat eden kişinin sadece borçlarından değil, mal varlığındaki haklarından da feragat etmiş olurlar.

Hayat Sigortası Ne İşe Yarar?

Vefat eden kişi, kredi çekerken eğer hayat sigortası yaptırmışsa, bu sefer kredi borcundan mirasçılar değil, sigorta şirketi sorumlu olmaktadır. Mirasçılar, gerekli belgeleri düzenleyerek sigorta şirketine başvuru gerçekleştirmeleri halinde, hayat sigortasının şartları kapsamında bir ölüm gerçekleşmiş ise ve ölümde herhangi bir şüphe bulunmuyorsa; sigorta firması kredi borcunun tamamını bankaya ödemekle hükümlü oluyor. Lakin ölümde herhangi bir şüphe, intihar gibi durumlar var ise sigorta şirketi aileden otopsi isteme ya da uygulanan hayat sigortasını iptal etme gibi hakları da bünyesinde saklı tutuyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol