Kredi borcu olanlara müjdeli haber geldi. Bankalar tahsil edemedikleri kredi borçlarını varlık yönetim şirketlerine devrediyor. Varlık yönetim şirketleri ise kredi borcu olan bireylere geri ödemelerde çeşitli kolaylıklar sağlıyor.

Bankalara kredi borcu olan vatandaşların borçlarını ödeyememesi durumlarını kapsamında resmi gazeteler yayınlanan haberlere göre, bankalar bireylerin kredi borçlarını varlık yönetim şirketlerine devretti. Bankalar ortalama toplamda 2 milyon kredi borcunu tahsil edemiyordu. Tüm borçlar şirketlere devredildi. Şirketler ise kredi borçlarının ödemelerini yapmak isteyen ya da tamamını kapatmak isteyen vatandaşlar için çeşitli ödeme planları, uzun vadeler ve taksit olanakları sağlıyor. Varlık yönetim şirketleri, bugüne kadar toplamda 500 bin vatandaşların kredi borçlarını kapatmasına imkanlar tanıdı.

Kredi Borçları 90 Gün Sonra Varlık Şirketlerine Devrediliyor

Bankalardan kredi almak için başvuru yapan ve olumlu sonuçlanan ancak sonrasında bazı sebeplerden dolayı kredi ödemelerini gerçekleştiremeyen bireyler için yasal takip süreci başlamaktadır. Yasak takip sürecinden sonra bankalar bazı kredi borçlarının tahsil işlemlerini yapabiliyorken bazı kredi borçlarını tahsil edememektedir. Bu gibi durumlarda yani kredi borçlarının geri alınamaması durumunda borçlar varlık şirketlerine devredilip, borçların ilgili kurumu şirketler olmaktadır.

Varlık yönetim şirketleri ilgili kurumlarca denetim altına alınmaktadır. Denetimler sonucunda şirketlerin 16,4 milyar lira tutarında bireysel kredi, 28,7 milyar lira tutarında ise ticari kredi alacakları bulunuyor.

Varlık yönetim şirketleri bankalara göre kıyaslandığı zaman kredi borçlarında daha avantajlı geri ödeme planları oluşturduğu görülmekte. Bireyler kredi borçlarını daha rahat ödeme yapma olanaklarına sahip oluyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın