Altın Fiyatları Tekrar Yükseliyor!

Altın fiyatlarında yaşanan hareketlilik devam ediyor. Altının gramı bu haftanın başı itibariyle 140 lira bandında seyrederken, bugün 142 lirayı geride bıraktı.

Altın fiyatlarının sahip olduğu dalgalı kur özelliği hareketliliğine devam ediyor. Yaz sezonunun gelmesi ile beraber altın için artan yoğun talep, altın fiyatlarının artmasına neden oldu. Bugün, Kapalı Çarşı’da satışa çıkarılan 24 ayar saf altının gram fiyatı 142,70 liradan işlem görürken, çeyrek altın fiyatları ise 232,50 liraya kadar yükseliş gösterdi.

Çeyrek Altın ve Cumhuriyet Altını Nedir?

Ülkemizde altın denildiğinde akla ilk gelen çeyrek altındır. İnsanlar tarafından bir düğün ya da davete katıldıklarında hediye edilebilmesi için ve yahut da yatırım yapılabilmesi için akla ilk geçen altın türüdür çeyrek altın.

Cumhuriyet altını ise, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir temsilcisi niteliğinde olan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kararlaştırılarak standartları belirlenmiş olan ve hatta para yerine geçebilen ve basım yetkisi yalnızca Darphane kurumuna ait olan bir altın türüdür.   

Cumhuriyet altınını üretme – basma yetkisi yalnızca Darphane kurumuna aittir. Söz konusu olan bu durumun yasal dayanağı ise 1738 Sayılı TBMM Kararı ve 234 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’dir.

Cumhuriyet altınının 10 farklı çap ve ağırlıkta olan çeşidi vardır. Ayrıca cumhuriyet altını öncelikle sikke yani kalın ve ziynet yani ince olmak üzere 2 gruba ayrılır. İkibuçukluk, beşlik, birlik, yarımlık ve çeyreklik olacak şekilde 5’er çeşitten meydana gelen 10 farklı çap ve ağırlıktan üretimi gerçekleştirilir. Söz konusu olan bu altının tüm çeşitleri ise 22 ayar olacak şekilde üretilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.