Ekonomi İhracattaki E-Fatura İçin Bakanlıktan Çözüm

İhracattaki E-Fatura İçin Bakanlıktan Çözüm

Son Güncelleme:

Önceki gün ihracatta yaşanan bilgi işlem kaynaklı sorun kriz halini almadan çözümü bulundu.

İhracattaki e-fatura sisteminde önceki gün yaşanan sıkıntı sebebiyle ihracatçılar sorun yaşamaya başladı. Yaşanan bu sıkıntı nedeniyle Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi devreye girdi ve vermiş olduğu talimat sayesinde kâğıt ile işlem kabul edilmeye başlandı. Yaklaşık olarak 16 bin civarındaki ihracatçının yaşamış olduğu sorun böylelikle aşılmış oldu.

Gümrük kapıları için e-fatura sistemine geçiş sürecinde yaşanan aksaklık, geçtiğimiz günlerde etkisini gösterdi. Söz konusu olan sorunun hem Gümrük Bakanlığı’nı hem de Maliye Bakanlığı’nı ilgilendiren e-fatura sistemi ile alakalı olduğu tespit edildiğinde bilgi işlem merkezi devreye girerek konuya el attı. Fakat bu süre zarfı içerisinde ihracatın sürdürülebilmesi için bir çözüm yolu aranmaya başlandı. Bu aşamada devreye giren Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, ihracat işlemleri 2 saati aşmış olan firmaların işlemlerini eski usul ile kâğıt ortamında almaları üzerine bir talimat verdi. Bakan Tüfenkçi’nin bu talimatından sonra ihracat işlemleri sabah saatlerine kadar sürdü.

Bakanlık yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, tüm gece boyunca devam eden çalışmalar neticesinde dün sabah saatleri itibari ile sistemin büyük çoğunluğu açıldı. İlk olarak yavaş başlayan sistemin ilerleyen saatlerde hızlanmış olduğu aktarılan bilgiler arasında yer aldı. Sistemin normale dönmesinin ardından ise kağıt üzerinden alınan işlemlere son verildi.

Türkiye İhracatçılar Birliği Denetim Kurulu Üyesi Bülent Aymen, konu üzerine yapmış olduğu açıklamasında bakanlık tarafından bulunan bir çözüm yöntemi ile sorunun halledilmiş olduğunu belirtti. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,269BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,619TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,511TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler