Eylül ayında gerçekleştirilecek olan Türkiye’nin ilk Yerli Otomobil Zirvesi’ne, Ankara Ticaret Odası (ATO) en sahipliği yapacak. ATO ve OSTİM tarafından ortak olarak gerçekleştirilecek olan bu zirveye, konunun tüm tarafları katılacak.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye hükümetinin yerli otomobil hakkındaki politikası üzerinde daha fazla çalışarak netleştirmesi gerektiğini, olağanüstü işler başaran yerli üreticilerin yeteri kadar desteklenmesi halinde yerli otomobilin bir hayal olmayacağını açıkladı.

ATO Başkanı Gürsel Baran, OSTİM Başkanı olan Orhan Aydın’ın davet etmesi ile gitmiş olduğu OSTİM’de öncelikle Orhan Aydın’ı, ardından da uzay, savunma, havacılık ve makine sanayisine ilişkin özgün sistem, teknoloji ve cihazlar üretmekte olan işletmelere ziyarette bulundu.

Baran, Elektrikli Otomobil İle OSTİM’de Tur Attı

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli küçük otomobillerini üreten firma Oskar Makine’ye ziyarette bulunarak burada küçük bir tur atan Baran, OSTİM’in sahibi olan Aydın Cömert’i tebrik etti. Aydın Cömert, daha ODTÜ’de öğrenciyken geliştirmiş olduğu bu elektrikli araç projesini 10 yıl öncesinde uygulamaya geçirmiş olduğunu ve fabrika içerisinde insan ve malzeme taşımak için yalnızca 3 adet elektrikli araç üretmiş olduğunu anlattı. Türkiye’nin gerçekçi bir proje ile elektrikli araç üretmesi gerektiğini ve üretebileceğini dile getiren Cömert, sorunu teknik açıdan değil de stratejik açıdan kaynaklandığını ifade etti.

ATO Başkanı Gürsel Baran bu ziyaretinin sonrasında bilim dünyasındaki en önemli araştırma merkezlerinden biri olan CERN için, parça üretimi gerçekleştiren ilk Türk firması Dora’ya da ziyarette bulundu. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın