Ana SayfaEkonomiEmeklilere Ekstradan Yüzde 4 Oranında Ödeme Yapılacak

Emeklilere Ekstradan Yüzde 4 Oranında Ödeme Yapılacak

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Emekliler, 6 aylık enflasyon oranlarının belirlenmesini ardından Temmuz ayı içerisinde zam almıştı. Söz konusu olan bu zammın yanı sıra ekstradan yüzde 4, yüzde 5 oranında bir ödeme daha alacaklar. Emekli maaşları için yapılacak olan bu ek ödemenin oranları ise, almış oldukları maaşlara göre değişiklik gösterecek.

Türkiye’de yaşayan binlerce emekli, Temmuz ayı içerisinde enflasyon sebebiyle doğan zam ve ekstra ödemelerini almaya hazırlanıyor. Bağ – Kur ve Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan (SSK) emekli olanlar, maaşları ile beraber yaklaşık olarak yüzde 5,89 oranında uygulanacak olan zamlarını alırken, Emekli Sandığı’ndan emekli olanlar ise maaşları ile beraber ayrıca yüzde 4+2,92 oranındaki zam ile ek olarak farklarını alabilecekler.  

Haber kanalları tarafından konu hakkında yapılan haberlere göre, emekliler aylık olarak almış oldukları maaşlarının yanı sıra ek olarak, söz konusu olan bu maaşları göz önünde bulundurularak belirlenen oranlar ile ek olarak fark ödemesi alacaklar. Önceden geri ödenmiş olan vergi ödemesinin kaldırılması ile beraber emekliler adına bir fark ödemesi uygulandı. Söz konusu olan bu fark ödemeler emeklilerin aylık olarak aldığı ücretler üzerinden belirlendiği için Temmuz ayı içerisinde netleşmesi bekleniyor. Getirilen bu ek ödemeler, az ücret alan emekliler için yüzde 5, fazla ücret alan emekliler içinse yüzde 4 olarak hesaplanacak.

Emeklilerin zam dönemlerinde kendi adlarına banka hesaplarına yatırılmış olan paranın aylık ücret olarak bilmeleri sebebiyle bazen kafaları karışabiliyor. Bu paranın maaş mı zam mı olduğunu öğrenebilmek içinse e-devlet sistemi üzerinden maaş bordrosuna benzeyen bir sisteme ulaşıp, buradan net maaş ve ek ödemeleri ayrıntılı bir şekilde görebiliyorlar.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.