Advert Advert Advert

Merkez Bankası Cari Açığı Açıkladı

Merkez Bankası Cari Açığı Açıkladı
Merkez Bankası Cari Açığı Açıkladı -

​TCMB tarafından, bu yılın ödeme dengesini gösteren istatiksel veriler açıklandı.

TCMB tarafından, bu yılın ödeme dengesini gösteren istatiksel veriler açıklandı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), bu yıla ait olan ödeme dengesini gösteren bir takım istatiksel verileri açıkladı. Merkez Bankası tarafından açıklanmış olan bu verilere göre cari işlemlerde görülen açık, 2016 yılının 5. ayına nazaran bu yıl 2 milyar 129 milyon dolar civarında bir artış göstererek 5 milyar 242 milyon dolara ulaştı. Bu gelişmelerin neticesinde, toplamda 1 yıllık cari açık, 35 milyar 340 milyon olarak gerçekleşti. Mevzu olan bu gelişmede, ödemeler dengesini gösteren grafikteki dış ticaret açığının 2016 yılının yine 5. ayına kıyasla 1 milyar 817 milyon yükseliş yaşayarak 5 milyar 645 milyon dolara ulaşması etkili oldu. 

Dolaylı olmadan gerçekleştirilen yatırımlardan doğan net girişler, 2016 yılının Mayıs ayına kıyasla 4 25 milyon dolar yükselerek 944 milyon dolar civarına ulaştığı kaydedildi. Portföy yatırımlarındaki net sorumluluk artışı ise 5 milyar 528 milyon dolar olarak gerçekleştiği görüldü.

Öte yandan başka yatırımlarda, 444 milyon dolar değerinde kesin olan varlık yükselişi gözlemlendi. Başka yatırımların altında, yurt içerisindeki bankaların yurt dışarısındaki çalışanlarının efektif ve mevzuat varlıklarıyla beraber yurtdışı bankalarına ait olan yurt içerisindeki mevzuatları önce 4 milyar 7 milyon dolar olarak, ardından da 1 milyar 690 milyon dolar olarak bir yükselişe imza attı.   

Yurtdışına verilen krediler ile alakalı olarak kaydedilen artış ise, hükümet ve bankacılık sektörü olarak önce 129 milyon dolar, ardından 1 milyar 2 milyon dolar kesin geri iade oldu. 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası cari açık bankacılık sektörü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!