Merkez Bankası Cari Açığı Açıkladı

Google Haberlere Abone Ol:

TCMB tarafından, bu yılın ödeme dengesini gösteren istatiksel veriler açıklandı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), bu yıla ait olan ödeme dengesini gösteren bir takım istatiksel verileri açıkladı. Merkez Bankası tarafından açıklanmış olan bu verilere göre cari işlemlerde görülen açık, 2016 yılının 5. ayına nazaran bu yıl 2 milyar 129 milyon dolar civarında bir artış göstererek 5 milyar 242 milyon dolara ulaştı. Bu gelişmelerin neticesinde, toplamda 1 yıllık cari açık, 35 milyar 340 milyon olarak gerçekleşti. Mevzu olan bu gelişmede, ödemeler dengesini gösteren grafikteki dış ticaret açığının 2016 yılının yine 5. ayına kıyasla 1 milyar 817 milyon yükseliş yaşayarak 5 milyar 645 milyon dolara ulaşması etkili oldu. 

Dolaylı olmadan gerçekleştirilen yatırımlardan doğan net girişler, 2016 yılının Mayıs ayına kıyasla 4 25 milyon dolar yükselerek 944 milyon dolar civarına ulaştığı kaydedildi. Portföy yatırımlarındaki net sorumluluk artışı ise 5 milyar 528 milyon dolar olarak gerçekleştiği görüldü.

Öte yandan başka yatırımlarda, 444 milyon dolar değerinde kesin olan varlık yükselişi gözlemlendi. Başka yatırımların altında, yurt içerisindeki bankaların yurt dışarısındaki çalışanlarının efektif ve mevzuat varlıklarıyla beraber yurtdışı bankalarına ait olan yurt içerisindeki mevzuatları önce 4 milyar 7 milyon dolar olarak, ardından da 1 milyar 690 milyon dolar olarak bir yükselişe imza attı.   

Yurtdışına verilen krediler ile alakalı olarak kaydedilen artış ise, hükümet ve bankacılık sektörü olarak önce 129 milyon dolar, ardından 1 milyar 2 milyon dolar kesin geri iade oldu. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...