Advert Advert Advert

Enerji Şirketlerine İran'dan Davet!

Enerji Şirketlerine İran'dan Davet!
Enerji Şirketlerine İran'dan Davet! -

​İran Petrol Bakanı Yardımcısı olan Hüseyin Zamaninia, Türkiye’nin enerji firmalarına, ülkesinde aşırı derecede mevcut bulunan olduğu petrol ve doğalgaz rezervlerinden yaklaşık olarak 12 ay gibi kısa vadede 8 – 10 milyar dolar değerinde anlaşmalar yapmak üzere yatırım yapma davetinde bulundu.

İran Petrol Bakanı Yardımcısı olan Hüseyin Zamaninia, Türkiye’nin enerji firmalarına, ülkesinde aşırı derecede mevcut bulunan olduğu petrol ve doğalgaz rezervlerinden yaklaşık olarak 12 ay gibi kısa vadede 8 – 10 milyar dolar değerinde anlaşmalar yapmak üzere yatırım yapma davetinde bulundu.

Bu yıl 22. Türkiye’de düzenlenen Dünya Enerji Kongresi’nde açıklamalarda bulunan İran Petrol Bakanı Yardımcısı Hossein Zamaninia, Türkiye ile İran arasında uzun vadeli bir petrol taşıma anlaşmasının var olduğunu ve bu anlaşmanın kusursuz bir şekilde sürdürüldüğünü ifade etti.

Söz konusu olan bu ili ülke arasındaki iletişimde birçok ortak nokta mevcut olduğuna dikkat çeken Zamaninia, ülkelerin menfaati için en münasip projelerde işbirliği yapabileceklerini ifade etti. 

Ayrıca kongrenin ardından yapmış olduğu konuşmasında enerji firmaları ile gerçekleştirmiş oldukları toplantıların devamının geleceğine işaret eden Petrol Bakanı Yardımcısı, Türk asıllı firmalarına, kendi ülkelerinde gerçekleştirilen petrol çıkarma çalışmalarına dâhil olmaları için çağrıda bulundu.  

Gündemde Yeni Anlaşmalara Yer Veriliyor

Hossein Zamaninia, ülkelerinde yer alan aşarı hidrokarbon kaynaklarının olması gerektiği şekilde tüketilmediğini ve İran’da bulunan rezervlere nazaran, doğalgaz ve petrolün çok az derecede üretilmiş olduğunu dile getirdi.

Fransa’nın ünlü petrol firmalarından biri olan Total ile gerçekleştirilen anlaşmanın, Güney Pars’a ait olan 11’inci fazın büyümesine ilişkin bir anlaşma olduğunu belirten Zamaninia, söz konusu olan bu proje 3 yıl sonrasında bitirildiği zaman, ülkede üretimi yapılan doğalgazda neredeyse 56 milyon metreküp artış yaşanacağını açıklamalarına ekledi.

Dünya Enerji Kongresi petrol taşıma anlaşması petrol çıkarma
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!