Hükümet tarafından, işsizlik maaşlarını artırmak üzerine bir takım çalışmalar yürütülüyor. Yapılan çalışmalarda elde edilen ulusal İstihdam Stratejisi’ne göre, işsizler için ödenek alma koşulları kolaylaştırılacak, maaş alma süresi çoğaltılacak ve aylık ödeneklerde de artış yapılacak.

Söz konusu olan Ulusal İstihdam Stratejisi içerisinde, işsizlik sigortasından faydalanabilmeyi basitleştiren bir takım düzenlemeler yer alırken, işsizlere çalışma azmi ve özeni verebilecek düzenlemelere de yer veriliyor. İşsizlik için ödenen ücretlerin yükseltilmesine ve sürenin uzatılmasına yönelik gerçekleştirilen çalışmalar sürdürülürken, aylık olarak sağlanan ödenekler önce yüksekten başlayıp ilerleyen aylarda düşmesi ile işsiz oların çalışmaya itilmesi sağlanacak.

Haber kanalları tarafından yapılan haberlere göre, söz konusu olan bu düzenlemeler kanunlaştırıldığı zaman mevcut dönemde asgari ücretin yüzde 80’i olan işsizlik aylığının üst sınırı 2 bin ile 2 bin 500 lira arasında değişiklik gösterecek. Şuanda en çok on ay kadar olan işsizlik maaşı süresi, bu düzenleme ile 12 ya da 14 aya kadar çıkarılabilecek. Ayrıca işsizlik için aylık ödeme alma koşullarının kolaylaştırılması da şuan ki gündemde yerini koruyor. Şuan ki yasalara göre 3 yıllık süre zarfı içerisinde 600 günlük prime sahip olmayan ve 4 ay içerisine sigortası ödenmemiş olan işsizler, herhangi bir ücrete bağlanamıyor. Ayrıca belirtilen bu koşullardaki sürelerin düşürülmesi de şuan ki gündem de yer alıyor.

Tüm bunların yanı sıra gerçekleştirilecek olan bu düzenlemeden ticaretle uğraşanlarında faydalanabilmesi sağlanacak. 1 Ocak itibari ile yasalaşacak olan bu düzenlemenin ardından Esnaf Ahilik Sandığı açılarak ticaretle uğraşanlar için de kolaylık sağlanacak. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın