Türkiye genelinde neredeyse 2 milyonun civarında kişi konut sahibi olabilmek için konut kredisine başvuruyor. Konut satın alabilmek için krediye başvuran bu kişiler, söz konusu olan bu borcu, sahip oldukları konuttan gelen kira ile ödemeye çalışıyor.

Kira gelirlerinin sekteye uğraması halinde konu sahipleri, konutunun ipotek edilmesi ya da icra yöntemi ile satışa çıkarılması gibi birçok olumsuz durum ile karşılaşabiliyor. Konu üzerine yapılan düzenleme ile kira gelirlerinin sigorta yolu ile garanti altına alınması, yaşanabilecek herhangi bir negatif durumu engellerken, söz konusu olan bu durumun bankacılık sektöründe de olumlu gelişmelere neden olacağı öngörülüyor. 

2016 yılında Türkiye’de yaklaşık olarak 500 bin kişinin konut kredisine başvurması ile beraber, bu borcun altına giren kişilerin sayısı 2 milyonun üzerine çıktı. Bu krediyi kullanan vatandaşların çoğu, satın almış olduğu konutu kiraya vererek, elde etmiş olduğu bu gelir ile konut kredisini ödemeye çalışıyor.

Kiracı tarafından ödeme yapılmadığı zamanlarda ise konut sahibi, konutunun ipotek edilmesi ya da haciz yolu ile satışa çıkarılması gibi durumlar ile mağduriyet yaşayabiliyor.

Konu üzerine uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre, yapılan yeni düzenlemenin ardından kira gelirlerini sigortalayan Ray Sigorta şirketinin Trink Kira Sigortası sayesinde, konut sahiplerinin olası bir negatif durum ile karşı karşıya kalmasına mani olurken, düzenli bir şekilde ödeme yapılması ve güvenli bir şekilde kredi borcu üstlenilmesinde görülen yükselişin, sigortacılık sektöründe de büyüme yaşanmasına neden olacağı ifade edildi. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın