Ana SayfaGündem2017'de Banka Bilançolarına Dair Beklentiler

2017’de Banka Bilançolarına Dair Beklentiler

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bankaların 2017 yılı 2. Dört aylık döneme ait bilançoları Akbank ile 26 Temmuz tarihinde açılış yapacak.

Ertesi günü ise Akbank’ın ardından Garanti Bankası’nın bilançoları belirlenecek. Ayrıca 28 – 31 Temmuz tarihleri arasında Türkiye İş Bankası’nın bilançosu izlenirken, Ağustos ayının başında ise Halkbank ve Yapı Kredi Bankası’nın mali sonuçları belirlenecek.  

Bilançoların belli olacağı son tarih ise 9 Ağustos.

Vakıf Yatırım tarafından yapılan açıklamada, izleme listesinde yer alan tüm bankalarda ilk çeyreğe kıyasla yüzde 14 oranında ve 2016 yılının aynı çeyreğine kıyasla da yüzde 1,4 oranında gerileyeceği öngörülüyor.

Kredi – Mevduat Farkı Negatif Yönde Etkiledi

Vakıf Yatırım’a kıyasla 2. Çeyrek zaman diliminde Türk Lirası mevduat maliyetlerinde görülen yükseliş sebebiyle kredi – mevduat arasındaki farkta görülen düşüş, net faiz kazanlarını da negatif yönde etkiledi. Enflasyona bağlı menkul kıymet kazancının pozitif yönde katkısı ise ikinci çeyreklik dönemde de sürdürülecek. Öte yandan ilk çeyreğe kıyasla yükselen swap hacmi ve swap maliyetlerinin, net ticari zararda artış yaşanmasına neden olduğunu ve bu durumunda net kazancı düşüreceği tahmin ediliyor.

Diğer Bankaların Bilançolarından Beklentiler

Vakıf Yatırım konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında ayrıca, izlenilen bankalar arasında söz konusu olan 2. Çeyrek dönemde, Akbank’ın çeyrek dönem bazında yüzde 5,5 oranında yükselişle beraber net karında yükseliş sağlayan tek banka olacağı tahmin edilirken, yine 2. çeyreklik dönemde yaklaşık olarak yüzde 32,7 oranında gerileme ile İş Bankası’nın, net karında en fazla kayıp yaşayan banka olacağı bekleniyor.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...