2017'de Banka Bilançolarına Dair Beklentiler

2017'de Banka Bilançolarına Dair Beklentiler

Bankaların 2017 yılı 2. Dört aylık döneme ait bilançoları Akbank ile 26 Temmuz tarihinde açılış yapacak.Bankaların 2017 yılı 2. Dört aylık döneme ait bilançoları Akbank ile 26 Temmuz tarihinde açılış yapacak.

Ertesi günü ise Akbank’ın ardından Garanti Bankası’nın bilançoları belirlenecek. Ayrıca 28 – 31 Temmuz tarihleri arasında Türkiye İş Bankası’nın bilançosu izlenirken, Ağustos ayının başında ise Halkbank ve Yapı Kredi Bankası’nın mali sonuçları belirlenecek.  

Bilançoların belli olacağı son tarih ise 9 Ağustos.

Vakıf Yatırım tarafından yapılan açıklamada, izleme listesinde yer alan tüm bankalarda ilk çeyreğe kıyasla yüzde 14 oranında ve 2016 yılının aynı çeyreğine kıyasla da yüzde 1,4 oranında gerileyeceği öngörülüyor.

Kredi – Mevduat Farkı Negatif Yönde Etkiledi

Vakıf Yatırım’a kıyasla 2. Çeyrek zaman diliminde Türk Lirası mevduat maliyetlerinde görülen yükseliş sebebiyle kredi – mevduat arasındaki farkta görülen düşüş, net faiz kazanlarını da negatif yönde etkiledi. Enflasyona bağlı menkul kıymet kazancının pozitif yönde katkısı ise ikinci çeyreklik dönemde de sürdürülecek. Öte yandan ilk çeyreğe kıyasla yükselen swap hacmi ve swap maliyetlerinin, net ticari zararda artış yaşanmasına neden olduğunu ve bu durumunda net kazancı düşüreceği tahmin ediliyor.

Diğer Bankaların Bilançolarından Beklentiler

Vakıf Yatırım konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında ayrıca, izlenilen bankalar arasında söz konusu olan 2. Çeyrek dönemde, Akbank’ın çeyrek dönem bazında yüzde 5,5 oranında yükselişle beraber net karında yükseliş sağlayan tek banka olacağı tahmin edilirken, yine 2. çeyreklik dönemde yaklaşık olarak yüzde 32,7 oranında gerileme ile İş Bankası’nın, net karında en fazla kayıp yaşayan banka olacağı bekleniyor.bilanço Akbank Halkbank Banka Bilançoları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?