Ana Sayfa Gündem 2017'de Banka Bilançolarına Dair Beklentiler

2017’de Banka Bilançolarına Dair Beklentiler

-

Bankaların 2017 yılı 2. Dört aylık döneme ait bilançoları Akbank ile 26 Temmuz tarihinde açılış yapacak.

Ertesi günü ise Akbank’ın ardından Garanti Bankası’nın bilançoları belirlenecek. Ayrıca 28 – 31 Temmuz tarihleri arasında Türkiye İş Bankası’nın bilançosu izlenirken, Ağustos ayının başında ise Halkbank ve Yapı Kredi Bankası’nın mali sonuçları belirlenecek.  

Bilançoların belli olacağı son tarih ise 9 Ağustos.

Vakıf Yatırım tarafından yapılan açıklamada, izleme listesinde yer alan tüm bankalarda ilk çeyreğe kıyasla yüzde 14 oranında ve 2016 yılının aynı çeyreğine kıyasla da yüzde 1,4 oranında gerileyeceği öngörülüyor.

Kredi – Mevduat Farkı Negatif Yönde Etkiledi

Vakıf Yatırım’a kıyasla 2. Çeyrek zaman diliminde Türk Lirası mevduat maliyetlerinde görülen yükseliş sebebiyle kredi – mevduat arasındaki farkta görülen düşüş, net faiz kazanlarını da negatif yönde etkiledi. Enflasyona bağlı menkul kıymet kazancının pozitif yönde katkısı ise ikinci çeyreklik dönemde de sürdürülecek. Öte yandan ilk çeyreğe kıyasla yükselen swap hacmi ve swap maliyetlerinin, net ticari zararda artış yaşanmasına neden olduğunu ve bu durumunda net kazancı düşüreceği tahmin ediliyor.

Diğer Bankaların Bilançolarından Beklentiler

Vakıf Yatırım konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında ayrıca, izlenilen bankalar arasında söz konusu olan 2. Çeyrek dönemde, Akbank’ın çeyrek dönem bazında yüzde 5,5 oranında yükselişle beraber net karında yükseliş sağlayan tek banka olacağı tahmin edilirken, yine 2. çeyreklik dönemde yaklaşık olarak yüzde 32,7 oranında gerileme ile İş Bankası’nın, net karında en fazla kayıp yaşayan banka olacağı bekleniyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,334BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
28TakipçilerTakip Et
2,402TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler