Ana SayfaEkonomiSicil Affı Süresi Dolmak Üzere! Son Gün 27 Temmuz!

Sicil Affı Süresi Dolmak Üzere! Son Gün 27 Temmuz!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Banka kredisi, kredi kartı, senet, çek gibi borçlar sebebiyle kredi notu düşen ve bankalardan kredi alamayanlar için Temmuz ayına kadar mühlet verilmişti. Söz konusu olan bu düzenleme sayesinde tanınan sürenin bitimine az bir zaman kaldı. Bunun için son gün 27 Temmuz.

Yasalara göre, kredi kartı, banka kredisi, çek, senet gibi borçlarını 90 gün içerisinde ödemeyen kişiler kara listeye kaydedilir ve beş yıl içerisinde bankaların kredi ve nakit avans tarzındaki olanaklarından men edilir. Fakat neredeyse sayısı 14 milyona ulaşan kara listedeki kişiler için ocak ayında sicil affı düzenleme gerçekleştirildi.

27 Ocak tarihinde gerçekleştirilen bu düzenlemeye göre, tüm borcunu 6 ay içerisinde ödeyen kişiler bu listeden çıkarılacak ve diledikleri takdirde bankaya olan borçlarını 72 aya kadar taksitlendirebileceklerdi. Kredi notu olumsuz yönde etkilendiği için banka kredisi ve kredi kartı alamayanlar adına gerçekleştirilen bu sicil affı yasasında son gün 27 Temmuz.

Basın mensuplarına aktarılan bilgiler ışığında, banka kredileri ile kredi kartı ve mevduat hesaplarına ait olan bilgilere Risk Raporu ile erişebilmek mümkün oluyor. Her banka kendi müşterisine ait olan bilgileri 2 günlük süre zarfı içerisinde Bankalar Birliği Risk Merkezine gönderiyor. Burada ise bu belgeler findeks.com vasıtası ile bir rapor şeklinde hazırlanıyor.

Ayrıca gerçekleştirilmiş olan düzenlemede, 27 Ocak öncesinde borç ödemesi yapılmadığı için avukata gönderilmiş olan ve yasal takip başlatılan borçlar hakkında herhangi bir içerik yer almıyor. Bu borcu peşin ya da taksit olarak ödediğinizde borcunuzun yasal takibi sonlandırılabiliyor. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.