Ana SayfaEkonomiIMF'nin Türkiye Raporu Hazır!

IMF’nin Türkiye Raporu Hazır!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

IMF tarafından Türkiye için önemli bir Mali Şeffaflık Değerlendirme Raporu sunuldu. Söz konusu raporda yer alan bilgilerde, Türkiye’nin geçtiğimiz 15 yılda, mali şeffaflık uygulamalarında önemli bir noktaya gelmiş olduğu belirtildi.

Uluslararası Para Fonu IMF tarafından Türkiye için sunulmuş olan Mali Şeffaflık Değerlendirmesi Raporu’nda, Türkiye’nin söz konusu olan mali şeffaflıkta geçtiğimiz 15 yılda önemli ölçüde yol kat ettiği belirtildi.  

Uluslararası Para Fonu tarafından hazırlanmış olan bu raporda, Türkiye’nin mali konudaki öngörüleri ve bütçeleri daha çok birlik ve beraberlik taşıyan, çalışma ve geleceğe odaklı bir duruma gelmiş olduğu, 2000’de bütçenin, hükümetin ana masraflarının yalnızca 3’te 1’ini dâhil ettiğini ve Gayrı Safi Yurtiçi Hasılasının ise yüzde 3 civarına isabet eden 13 ek bütçe fonunun haricinde kaldığı belirtildi. Ayrıca yalnızca ekonomik gelişmelere yönelik bir miktar bilgi sağlandığı ve bütçe yılına odaklanılmış olduğu, Türk hükümetinin mali ve sektörler arası belirlemiş oldukları hedeflerine yönelik net bir açıklama yapılmadığı da belirtildi. Günümüzde ise, yasalar kapsamında hükümetin en önemli harcamalarının nereyse yüzde 90’ının dâhil edileceği şekilde bütçe hesaplamalarının gerçekleştirildiği de raporda yer aldı.

Yine söz konusu olan bu raporda, Türkiye’nin bir takım büyük reformlar gerçekleştirerek, Uluslar arası Para Fonu tarafından hazırlanmış olan Yeni Mali Şeffaflık Düzenlemesi’ndeki 36 farklı kriterde büyük ölçüde yol kat ettiğine vurgu yapıldı. Bu 36 kriterin 10’unda ‘ana düzeyde’, 16’sında ‘iyi düzeyde’, 6’sında ise ileri ‘düzeyde ilerleme’ yapılmış olduğu da ifade edildi.  

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,212TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.