Doların Seviyesi, Gözleri Dış Piyasalara Çevirdi

Doların Seviyesi, Gözleri Dış Piyasalara Çevirdi

Dolarda küresel anlamda değer kaybına bağlantılı olmasına rağmen Türk Lirası pozitifliğini sürdürüyor, dış piyasalar ise takip altında.Dolarda küresel anlamda değer kaybına bağlantılı olmasına rağmen Türk Lirası pozitifliğini sürdürüyor, dış piyasalar ise takip altında.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump tarafından hayata geçirilmesi planlanan yeniliklerin gerçekleştirilememesi tedirginliği ile küresel ekonomi anlamında dolar değer kaybı yaşarken, gelişim göstermekte olan ülkeler ait para birimleri pozitifliğe bağlı olan dolar / Türk Lirası, bu sabah itibari ile 3.53 seviyesinin altında gerçekleşti.

Bugün yurtiçi piyasalarında açıklanması beklenen önemli bir veri yokken, Amerika Birleşik Devletleri’nde, yeni konut inşaatları ve inşaat izinlerine ait olan verilerin bugün öğleden sonrasında açıklanması bekleniyor.

Gündemdeki mühim konular arasında yer alan başka bir konu ise, bu hafta Cuma gününde açıklanacağı tahmin edilen, Fitch tarafından Türkiye için yapılmış olan kredi notu değerlendirmesidir. 

Analistler tarafından konu hakkında yapılan değerlendirmelerde, dolar / TL 3.53 seviyesinin altında yer aldıkça 3.50 seviyelerine kadar düşebilmeyi test edeceği tahmin ediliyor.

Sepet olarak dolar / Türk Lirası yine bu sabah belirtilen zaman diliminde 3.7943 / 3.7965, euro / Türk Lirası ise 4.0642 / 4.0665 olarak gerçekleşti. 

Doların Eylül ayından bu zamana kadar olan süre zarfı içerisinde en düşük seviyeyi görmesinin neden olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nde sağlık yasasını yeniden düzenleme çalışmalarından bir netice elde edilememesinden sonra Donald Trump tarafından verilen vergi indirimine ve altyapı çalışmalarına dair sözün gerçekleştirilemeyeceği için tedirgin olmasından kaynaklandığı öne sürüldü.  

Doların sepet karşısında seyrini takip eden endeks, 2016 Eylül’den beri en alt seviye olan 94.976’ya düşmesinin ardından bugün ise 94.761 olarak gerçekleşti. Dolar Türk Lirası küresel ekonomi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?