Kamu Bankaları Alacaklarını Varlık Yönetim Şirketlerine Satabilecek!

Google Haberlere Abone Ol:

Kamu bankalarının donuk alacaklarını bu alanda hizmet veren varlık yönetim şirketlerine satabilmeleri ile ilgili usul ve esasları belirleyen yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan kamu bankalarının alacaklarını varlık şirketlerine satabilmelerine ilişkin yeni yönetmeliğe göre; sermayesinin yarısında çoğu dolaylı olarak ya da doğrudan kamunun kontrolünde olan bankalar ve bu bankaların ortağı pozisyonundaki finansal kuruluşlar alacaklarını varlık yönetim şirketlerine satmalarına dair usul ve esasların yeniden düzenlendiği, bu yeni yönetmeliğin 19 Ekim 2005 tarihinde düzenlenen 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 93. ve 143. Maddelerine göre hazırlandığı, yönetmeliğin Bankacılık Kanunu’nun 3. Maddesinin kapsadığı ortaklıkları ve 1. Maddesinin kapsadığı bankaları ilgilendirdiği konusunda bilgi veriliyor.

Yeni yönetmelikte ayrıca kamu bankaları tarafından varlık yönetim şirketlerine satışı söz konusu olan donuk alacakların satışına dair uyulması gereken tüm kurallar belirtiliyor. Kamu bankaları ile haiz ortaklığı bulunan finansal kuruluşların yönetim kurullarının uyması gereken ödeme şartları, piyasa şartları, teminat ile ilgili şartlar, kredi borçlusu olan müşterinin varlık durumu, gelecek süreçteki yasal takiplerin sonuçlarının neler olabileceği gibi konular detaylı olarak ele alınarak, maliyet analizleri ile ilgili ilkeler de açıkça belirtildi.

Belirtilen yeni düzenleme hükümlerine göre kamu bankalarının alacaklarına konu olan alacakların satış sürecinde ilgili kanuna uyularak hayata geçirilmesinin zorunlu olduğu, bu süreçte alacakların taşıması gereken şartlar, satış sürecindeki ihale dönemleri ve sonuçları gibi detaylara da yer verildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenleme ile kamu bankaları da bundan böyle alacaklarını yönetmelikte belirtilen tüm şartlar yerine getirildiği takdirde varlık yönetim şirketlerine devredebilecekler. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...