Dolandırıcılar Bu Kez Bankaları Alet Ediyor!

0

İnternet yoluyla çeşitli yöntemlerle tuzağa düşürülen vatandaşların sayısı her geçen gün artıyor. Siber suçlular devamlı yeni yöntemler geliştirerek internet üzerinden dolandırıcılıklarını sürdürüyorlar.

Son zamanlarda internet dolandırıcılarının yeni yöntemi özel ve resmi bankaların web sitelerinin aynısını taklit etmek. Dolandırıcılar bunu 5 yıldızlı otellerin web siteleri için de yapıyorlar.

Genellikle sosyal medya üzerinden dolandırıcılık eylemlerini sürdüren dolandırıcılar, bankaların internet sitelerini taklit ederek vurgun yapıyorlar. Taklit ettikleri siteler üzerinden pahalı cep telefonu ve yüklü miktarda çip para vaadinde bulunan dolandırıcılar sitelere ekledikleri bağlantılarla ziyaretçileri başka sitelere çekiyorlar. Bağlantıya tıklayan ziyaretçiler bankanın logosunu görüyor ve o yönlendirmeyi banka yaptı sanarak güveniyor. Reklam bağlantılarına tıklayarak erişilen sitede kişilerden cep telefonu ve hesap bilgileri gibi bilgiler isteniyor. Kişiler eğer inanıp bu bilgileri girerse banka hesaplarından çekim yapılıyor.

Bu durumla karşılaşarak dolandırılan kişilerden biri bankanın sitesi zannederek girdiği sitede açılan diğer siteye eriştiğinde bankaların telefon numarasının sahte olduğunu fark ettiğini, o an bunun bir dolandırıcılık olduğunu anladığını söyledi. Sitede istenen kişisel bilgileri vermeyerek dolandırılmaktan kurtulan bu kişi gibi şanslı olmayanlar da var.

Siber dolandırıcıların son hilelerinin tuzağına düşen bir başka kişi ise bankanın sitesi olduğunu ve çeşitli hediyeler kazanacağını düşünerek işleme devam ettiğini, logonun ve banka telefon numarasının sahte olduğunu fark etmediğini, hesap bilgilerini verdiğini, bunun üzerine hesabından para çekildiğini ve bunu cep telefonuna gelen mesajla anladığını anlatarak diğer kişileri uyardı.

Siber dolandırıcılar bankaların ya da 5 yıldızlı otellerin sitelerinin aynısını taklit ederek çeşitli hediyeler vaat ediyor. Bu yolla kişilerin hesap bilgilerine erişen dolandırıcılar hesaplardan çektikleri paralarla vurgun yapıyorlar. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın