Ana SayfaGündemMorgan Stanley Türk Bankalarına Ağırlıklarını Artırmalarını Tavsiye Etti!

Morgan Stanley Türk Bankalarına Ağırlıklarını Artırmalarını Tavsiye Etti!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Kredi Garanti Fonu’nun Türkiye ekonomisindeki büyümeye katkısı ile açıklama yapan ilgili Amerika’daki yatırım bankalarından olan Morgan Stanley Türk banka hisselerindeki kar artışları için henüz erken olduğu tahminince bulundu.

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley, kısa adı KGF olan Kredi Garanti Fonu’nun Türkiye ekonomisindeki katkısı ile ilgili piyasalara hakim olan beklentilerden daha iyimser olduklarını, Türk bankalarındaki kar oranlarını artırmak için henüz erken olduğunu bildirerek bazı bankaların hisseleri için belirlediği hedef fiyatı yükseltti.

Morgan Stanley, Türkiye’de ekonomi alanında yaşanan gelişmelerin en büyük belirleyicisinin KGF olduğunu, GYSH olarak bilinen Gayri Safi Milli Hasıla oranlarına, Kredi Garanti Fonu’nun direk katkısının yüzde 1 oranında olacağını tahmin ettiklerini, KGF sayesinde bankalar tarafından KOBİ’lere verilen kredinin yüzde 50 baz puan düşebileceğini ön gördüklerini, bunun 2018 yılında uzlaşma sağlanan fiyatlardan 20 baz puan daha düşük olacağı demek olduğunu, bu sebepten dolayı da bankaların 2018 yılında kaydedeceği büyüme oranı tahminlerini yüzde 4 ile 12 oranında yükselttiklerini açıkladı.

Bankacılık sektör endeksinin 2017 yılının başından şimdiye kadar yüzde 44 oranında artış sağladığının da altını çizen Morgan Stanley, bu tablonun hükümetin teşvik ile ilgili uygulamalarının ve siyasi ortamdaki istikrarı yansıttığı anlamına geldiğini, Kredi Garanti Fonu’nun karlar üzerindeki etkisi ile ilgili yaptıkları tahminleri de dikkate aldıklarını, ancak banka hislerinde görülen artışa rağmen henüz kar oranlarını artırmak için erken olduğunu, bankaların hisse fiyatlarının daha da yükselebileceğini, bunun için gerekli alan olduğunu da bildirdi.

Morgan Stanley, bankalara hisseleri konusunda ağırlıklarını artırmaları tavsiyesinde bulunurken, hedef fiyatlarda da ortalama olarak yüzde 15 oranında artırdı.

Morgan Stanley tarafından bankalar ile ilgili açıklanan rakamlar ise şöyle:

ABD bankası, Akbank ile ilgili hedef fiyatı 12 liradan 12.6 liraya, Garanti Bankası ile ilgili hedef fiyatı 10.3 liradan 12.5 liraya, İş Bankası C ile ilgili hedef fiyatı 8 liradan 9.3 liraya yükseltti. Yapı Kredi Bankası için eşit ağırlık seviyesi devam ederken aynı banka için hedef fiyat 4.4 liradan 4.9 liraya yükseltildi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.