Morgan Stanley Türk Bankalarına Ağırlıklarını Artırmalarını Tavsiye Etti!

Google Haberlere Abone Ol:

Kredi Garanti Fonu’nun Türkiye ekonomisindeki büyümeye katkısı ile açıklama yapan ilgili Amerika’daki yatırım bankalarından olan Morgan Stanley Türk banka hisselerindeki kar artışları için henüz erken olduğu tahminince bulundu.

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley, kısa adı KGF olan Kredi Garanti Fonu’nun Türkiye ekonomisindeki katkısı ile ilgili piyasalara hakim olan beklentilerden daha iyimser olduklarını, Türk bankalarındaki kar oranlarını artırmak için henüz erken olduğunu bildirerek bazı bankaların hisseleri için belirlediği hedef fiyatı yükseltti.

Morgan Stanley, Türkiye’de ekonomi alanında yaşanan gelişmelerin en büyük belirleyicisinin KGF olduğunu, GYSH olarak bilinen Gayri Safi Milli Hasıla oranlarına, Kredi Garanti Fonu’nun direk katkısının yüzde 1 oranında olacağını tahmin ettiklerini, KGF sayesinde bankalar tarafından KOBİ’lere verilen kredinin yüzde 50 baz puan düşebileceğini ön gördüklerini, bunun 2018 yılında uzlaşma sağlanan fiyatlardan 20 baz puan daha düşük olacağı demek olduğunu, bu sebepten dolayı da bankaların 2018 yılında kaydedeceği büyüme oranı tahminlerini yüzde 4 ile 12 oranında yükselttiklerini açıkladı.

Bankacılık sektör endeksinin 2017 yılının başından şimdiye kadar yüzde 44 oranında artış sağladığının da altını çizen Morgan Stanley, bu tablonun hükümetin teşvik ile ilgili uygulamalarının ve siyasi ortamdaki istikrarı yansıttığı anlamına geldiğini, Kredi Garanti Fonu’nun karlar üzerindeki etkisi ile ilgili yaptıkları tahminleri de dikkate aldıklarını, ancak banka hislerinde görülen artışa rağmen henüz kar oranlarını artırmak için erken olduğunu, bankaların hisse fiyatlarının daha da yükselebileceğini, bunun için gerekli alan olduğunu da bildirdi.

Morgan Stanley, bankalara hisseleri konusunda ağırlıklarını artırmaları tavsiyesinde bulunurken, hedef fiyatlarda da ortalama olarak yüzde 15 oranında artırdı.

Morgan Stanley tarafından bankalar ile ilgili açıklanan rakamlar ise şöyle:

ABD bankası, Akbank ile ilgili hedef fiyatı 12 liradan 12.6 liraya, Garanti Bankası ile ilgili hedef fiyatı 10.3 liradan 12.5 liraya, İş Bankası C ile ilgili hedef fiyatı 8 liradan 9.3 liraya yükseltti. Yapı Kredi Bankası için eşit ağırlık seviyesi devam ederken aynı banka için hedef fiyat 4.4 liradan 4.9 liraya yükseltildi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...