Ana SayfaGündemTürkiye’nin Kısa Vadeli Dış Borçlar Toplamı 109 Milyar Dolara Ulaştı!

Türkiye’nin Kısa Vadeli Dış Borçlar Toplamı 109 Milyar Dolara Ulaştı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

TCMB verilerine göre Türkiye’nin kısa vadedeki dış borç tutarı geçtiğimiz haziran ayında 109 milyar dolar seviyesine çıktı. Bankalardan kaynaklanan borçlar yüzde 8.4 oranında, diğer sektörlerden kaynaklanan borçlar yüzde 14.6 oranında arttı.

Türkiye’nin kısa vadeli borçlarının toplamı 2017 yılının haziran ayı sonu itibariyle, 2016 yılının sonundaki rakamlarla karşılaştırıldığında yüzde 11 oranında arttı. Kısa vadedeki borçların toplamı haziran ayı sonunda alınan hesaplanan verilere 108.8 milyar doları buldu.

Kısa adı TCMB olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan alınan verilere göre 2017 yılının haziran ayı sonunda bankalardan kaynaklanan kısa vadeli dış borçların toplamında yüzde 8.4 oranında artış oldu ve 62.2 milyar dolara yükseldi. Bankalar haricindeki diğer sektörlerden kaynaklanan dış borçların toplamı da yüzde 14.6 oranında arttı ve 46.5 milyar dolara çıktı.

2016 yılının sonunda açıklanan verilere göre bankaların yurtdışından kullandıkları kredilerin oranında da 2017 haziran sonu itibariyle artış görüldü. Bu artış yüzde 5.2 oranında oldu ve bankaların yurtdışı kredilerinin toplam tutarı 15.5 milyar dolar oldu. Bankalardan hariç yurtdışı döviz yerleşiklerinin döviz tevdiat hesabında yüzde 7.8 oranında artış görüldü ve 14.3 milyar dolar olarak kaydedildi.

Yurtdışında yerleşik olan bankaların mevduat oranı yüzde 9.3 arttı, 18.8 milyar dolara ulaştı. Yurtdışındaki yerleşiklerin Türk Lirası cinsinden mevduat oranı da 2016 yılının sonundaki rakamlar ile karşılaştırıldığında yüzde 11.8 oranında artarak 13.6 milyar dolara çıktı.

Borçlular incelendiğinde kamu bankalarının oluşturduğu kamu sektörünün büyük çoğunluğu kapsadığı görüldü. Kısa vadede kamu sektörünün borcu 2016 yılının sonuna göre bu yılın ilk 6 ayında yüzde 6.2 oranında artışla 17.3 milyar dolar oldu. Kısa vadedeki özel sektöre ait dış borç ise aynı dönemle oranlandığında yüzde 12 artış sağladı ve 91.4 milyar dolar olarak bildirildi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...