Ana SayfaSigortaDASK Rakamlarına Deprem Sigortalarında Başarı Yüzde 50!

DASK Rakamlarına Deprem Sigortalarında Başarı Yüzde 50!
D

-

Türkiye deprem kuşağında yer alıyor olması ve depremleri yıkıcı etkileriyle hissediyor olması sebebiyle biliniyor. Türkiye’de bugün itibariyle her iki konuttan birinin Zorunlu Deprem Sigortası bulunuyor.

Bugün 17 Ağustos depreminin üzerinden tam 18 yıl geçti. Kısa adı ZDS olan Zorunlu Deprem Sigortası bulunan konut sayısı bugün itibariyle 8 milyon adedi geçti. Türkiye genelinde sigortalanan konut sayısının toplama oranı ise yüzde 50 olarak kaydedildi.

Doğal Afet Kurumu (DASK)’nun Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı yaptığı açıklamada deprem gerçeğinin akıllardan çıkmaması gerektiğini, her zaman hazırlık içinde olunmasının bir zorunluluk olduğunu, olası bir İstanbul depreminde hasarları tazmin etmek için yeterli kaynaklarımızın olmadığını, ancak buna rağmen afetin tüm sürecinin etkin bir şekilde yönetilebilmek için çok çalıştıklarını, bu çalışmaların ilgili diğer devlet kurumları ile işbirliği içinde yürütüldüğünü, şu an itibariyle Düzce’de yüzde 84 oranında, Bolu’da yüzde 75 oranında, Yalova’da yüzde 74 oranında, Sakarya ve Tekirdağ’da yüzde 69 oranında Marmara Bölgesi ve İstanbul’da da yüzde 55 oranında sigortalılığa ulaştıklarını, ancak esas hedeflerinin bütün konutların Zorunlu Deprem Sigortası’nın olması olduğunu söyledi.

Doğal Afet Kurumu’ndan alınan verilere göre bölgesel olarak bakıldığında Marmara bölgesi yüzde 55 oranında sigortalılık ile ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada yüzde 44 sigortalılık oranı ile İç Anadolu Bölgesi, üçüncü sırada yüzde 43 sigortalılık oranı ile Ege Bölgesi, dördüncü sırada yüzde 38 sigortalılık oranı ile Akdeniz Bölgesi, beşinci sırada yüzde 37 sigortalılık oranı ile Karadeniz Bölgesi, altıncı sırada yüzde 35 sigortalılık oranı ile Doğu Anadolu Bölgesi ve yedinci sırada da yüzde 32 sigortalılık oranı ile güneydoğu Anadolu Bölgesi bulunuyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,362TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol