Uluslararası Para Fonu Çin’e Uyarı Yaptı!

Uluslararası Para Fonu Çin’e Uyarı Yaptı!

Uluslararası Para Fonu olarak bilinen IMF, dünyanın bilinen ikinci büyük ekonomisine sahip olan Çin’e hızla büyüyen dış borçlarının risk teşkil ettiği konusunda uyarı yaptı.Uluslararası Para Fonu olarak bilinen IMF, dünyanın bilinen ikinci büyük ekonomisine sahip olan Çin’e hızla büyüyen dış borçlarının risk teşkil ettiği konusunda uyarı yaptı.

IMF tarafından Çin’e yapılan uyarıda orta vadede büyüme hedefleri yerine uzun vadede gerçekleştirilecek olan finansal istikrara odaklanmanın daha mantıklı olacağını, bunun aksi halinde büyümede sert bir gerileme görüleceğini söyledi.

Çin’in gittikçe artan dış borçları ile ilgili IMF’den bir uyarı geldi. IMF, Çin’i kredi büyümesi konusunda uyarırken, izlediği orta vadede büyüme planlarını uzun vadeye çevirmesinin finansal istikrarın sağlanması açısından daha yerinde olacağını, mevcut durumda büyümenin sert bir şekilde gerileme göstereceğini ifade etti.

IMF yayınladığı raporda Çin’in 29 trilyon dolara yaklaşan dış borçlarını konu aldı. Çin’in büyümesinde tehlikeli bir seyir gözlemlendiğinin belirtildiği raporda ülke ile ilgili olarak ekonomik büyümede gözle görülür bir yavaşlama riski olduğuna dikkat çekilerek Uluslararası Para Fonu tarafından ülkeye kredi patlamasının azaltılması için eylem çağrısında bulundu. Raporda ayrıca kredi patlamasının olmaması durumunda Çin’de son zamanlarda yaşanan ekonomik alandaki büyümenin çok daha yavaş ilerleyeceği yönünde görüş bildirildi. Dünya genelinde yaşanan ekonomik krizden bu yana Çin’deki ekonomik büyüme son 30 yıla bakıldığında ortalama yüzde 10 oranında büyürken, geçen yıl bu büyümenin yüzde 6.7 oranında gerçekleştiğine dikkat çekildi.

Çin’in dış borçlarının toplamı 29 trilyon civarına çıktı. Bu rakam ülkenin ekonomik büyüklüğünün yüzde 258’ine yükseldiği şeklinde hesaplanıyor. IMF raporda ayrıca Çin’de kısa vadede büyüme görünümünün yüksek olduğunu, ancak planlandığı üzere orta vadede büyüme gerçekleşmesi ihtimalinin riskler taşıdığını da bildirdi. Uluslararası Para Fonu IMF kredi büyümesi Çin dış borç
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizbank 125.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi!
Denizbank 125.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi!
ING Bank Tecrübeli Yönetici Sekreteri Personel Alımı!
ING Bank Tecrübeli Yönetici Sekreteri Personel Alımı!