Ana SayfaEkonomiUluslararası Para Fonu Çin’e Uyarı Yaptı!

Uluslararası Para Fonu Çin’e Uyarı Yaptı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Uluslararası Para Fonu olarak bilinen IMF, dünyanın bilinen ikinci büyük ekonomisine sahip olan Çin’e hızla büyüyen dış borçlarının risk teşkil ettiği konusunda uyarı yaptı.

IMF tarafından Çin’e yapılan uyarıda orta vadede büyüme hedefleri yerine uzun vadede gerçekleştirilecek olan finansal istikrara odaklanmanın daha mantıklı olacağını, bunun aksi halinde büyümede sert bir gerileme görüleceğini söyledi.

Çin’in gittikçe artan dış borçları ile ilgili IMF’den bir uyarı geldi. IMF, Çin’i kredi büyümesi konusunda uyarırken, izlediği orta vadede büyüme planlarını uzun vadeye çevirmesinin finansal istikrarın sağlanması açısından daha yerinde olacağını, mevcut durumda büyümenin sert bir şekilde gerileme göstereceğini ifade etti.

IMF yayınladığı raporda Çin’in 29 trilyon dolara yaklaşan dış borçlarını konu aldı. Çin’in büyümesinde tehlikeli bir seyir gözlemlendiğinin belirtildiği raporda ülke ile ilgili olarak ekonomik büyümede gözle görülür bir yavaşlama riski olduğuna dikkat çekilerek Uluslararası Para Fonu tarafından ülkeye kredi patlamasının azaltılması için eylem çağrısında bulundu. Raporda ayrıca kredi patlamasının olmaması durumunda Çin’de son zamanlarda yaşanan ekonomik alandaki büyümenin çok daha yavaş ilerleyeceği yönünde görüş bildirildi. Dünya genelinde yaşanan ekonomik krizden bu yana Çin’deki ekonomik büyüme son 30 yıla bakıldığında ortalama yüzde 10 oranında büyürken, geçen yıl bu büyümenin yüzde 6.7 oranında gerçekleştiğine dikkat çekildi.

Çin’in dış borçlarının toplamı 29 trilyon civarına çıktı. Bu rakam ülkenin ekonomik büyüklüğünün yüzde 258’ine yükseldiği şeklinde hesaplanıyor. IMF raporda ayrıca Çin’de kısa vadede büyüme görünümünün yüksek olduğunu, ancak planlandığı üzere orta vadede büyüme gerçekleşmesi ihtimalinin riskler taşıdığını da bildirdi. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,213TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.