Ana SayfaEkonomiUluslararası Para Fonu Çin’e Uyarı Yaptı!

Uluslararası Para Fonu Çin’e Uyarı Yaptı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Uluslararası Para Fonu olarak bilinen IMF, dünyanın bilinen ikinci büyük ekonomisine sahip olan Çin’e hızla büyüyen dış borçlarının risk teşkil ettiği konusunda uyarı yaptı.

IMF tarafından Çin’e yapılan uyarıda orta vadede büyüme hedefleri yerine uzun vadede gerçekleştirilecek olan finansal istikrara odaklanmanın daha mantıklı olacağını, bunun aksi halinde büyümede sert bir gerileme görüleceğini söyledi.

Çin’in gittikçe artan dış borçları ile ilgili IMF’den bir uyarı geldi. IMF, Çin’i kredi büyümesi konusunda uyarırken, izlediği orta vadede büyüme planlarını uzun vadeye çevirmesinin finansal istikrarın sağlanması açısından daha yerinde olacağını, mevcut durumda büyümenin sert bir şekilde gerileme göstereceğini ifade etti.

IMF yayınladığı raporda Çin’in 29 trilyon dolara yaklaşan dış borçlarını konu aldı. Çin’in büyümesinde tehlikeli bir seyir gözlemlendiğinin belirtildiği raporda ülke ile ilgili olarak ekonomik büyümede gözle görülür bir yavaşlama riski olduğuna dikkat çekilerek Uluslararası Para Fonu tarafından ülkeye kredi patlamasının azaltılması için eylem çağrısında bulundu. Raporda ayrıca kredi patlamasının olmaması durumunda Çin’de son zamanlarda yaşanan ekonomik alandaki büyümenin çok daha yavaş ilerleyeceği yönünde görüş bildirildi. Dünya genelinde yaşanan ekonomik krizden bu yana Çin’deki ekonomik büyüme son 30 yıla bakıldığında ortalama yüzde 10 oranında büyürken, geçen yıl bu büyümenin yüzde 6.7 oranında gerçekleştiğine dikkat çekildi.

Çin’in dış borçlarının toplamı 29 trilyon civarına çıktı. Bu rakam ülkenin ekonomik büyüklüğünün yüzde 258’ine yükseldiği şeklinde hesaplanıyor. IMF raporda ayrıca Çin’de kısa vadede büyüme görünümünün yüksek olduğunu, ancak planlandığı üzere orta vadede büyüme gerçekleşmesi ihtimalinin riskler taşıdığını da bildirdi. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.