Vardiyalı Çalışma Saatlerinde Değişiklik Yapıldı!

0

Turizm, sağlık ve özel güvenlik sektörlerinde faaliyet gösteren iş yerlerindeki gece çalışma saatleri yeniden düzenlendi. Yönetmelikte yapılan değişiklik bugünkü Resmi Gazete’de yayımladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından gece çalışma saatlerinde yapılan değişiklik ile birlikte ilgili yönetmeliğin son hali Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğin yeni haline göre bundan böyle sağlık, turizm, özel güvenlik alanlarında faaliyet gösteren ve gece vardiyası şeklinde işçi çalıştıran işyerlerinde 24 saatlik zaman diliminde 2 vardiya şeklinde çalışma sistemi uygulanabilecek. Vardiyalı çalışma saatlerinde yapılan değişiklik ile birlikte aynı sektörlerde daha önceden 7.5 saati geçmemesi gereken çalışma süresi de 7.5 saati geçebilecek. Ancak belirtilen alanlarda faaliyet gösteren iş yerlerinden işçilerin 7.5 saatten fazla çalıştırılacak olması işçilerden alınacak yazılı onaya bağlı olacak.

Sağlık, turizm ve özel güvenlik alanlarında faaliyet gösteren iş yerlerinin yeni yönetmelikten yaralanabilmeleri için bu alanlarda hizmet ya da üretim yaptıkları ile ilgili gerekli belgeleri ilgili bakanlıklardan almış olmaları zorunluluğu da bulunuyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın gece vardiyası ile işçi çalıştıran iş yerlerini ilgilendiren yönetmelikte yaptığı değişiklik ile bundan böyle adı geçen alanlarda işlerini yürüten işletmelerde 24 saatlik süre boyunca 2 vardiya sistemi uygulanabilecek. Vardiya saatlerinin yeniden belirlendiği değişiklikte vardiyasının yarısından fazlası gece saatlerine tekabül eden çalışanların vardiyası gece çalışması sayılacak.

Bakanlık tarafından yeniden düzenlenen yeni yönetmeliğe göre bundan böyle işçilerin yazılı izni olması kaydıyla 7.5 saatten fazla çalışma sistemi uygulanabilecek. Ayrıca iş yerleri vardiyada çalışan kişilerin ad – soyad bilgilerinin yazılı olduğu bir listeyi bulundurmak ve talep edilmesi durumunda Bakanlık’a ibraz edebilecek durumda olmak zorundalar. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın