Ortalama olarak yapılan hesaplamalara göre velilerin 2017 – 2018 yılında ilkokula başlayacak olan çocuklarına edecekleri toplam masraf 370 lira olarak belirlendi.

18 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak olan 2017 – 2018 eğitim – öğretim yılında ilkokula yeni başlayacak öğrencilere velilerin yapacağı masraflar ortalama olarak belli oldu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da çocukların ders kitapları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak veriliyor. Okullar tarafından çocuklarını okula yeni yazdıran velilere listeler verilmeye başlandı. Bu listelerde okul kıyafet, okul ayakkabısı, okul çantası ve çeşitli araç gereçlerden oluşan kırtasiye ürünleri yer alıyor. Okulların açılma tarihinin yaklaşması ile birlikte velilerde de alışveriş telaşı başladı. Veliler uygun fiyatlı ürünlerin nerede olduğuna dair arayış içine girdi.

İlkokula yeni başlayacak bir öğrencinin kıyafet ve ayakkabısı 170 lira civarında tutarken, kırtasiye ürünlerine ödenen miktar ise 200 lira civarında. Yani İstanbul’da okula yeni başlayan bir öğrencinin masrafı 370 civarında oluyor.

İstanbul Ticaret Odası Hazır Giyim ve Konfeksiyon Meslek Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi Şenol Aras, İstanbul’da okul kıyafeti fiyatlarının ilçelere göre farklılık gösterdiğini, anasınıfından ilkokul dördüncü sınıfa kadar olan çocukların giyim masraflarının 110 lira ile 140 lira arasında olduğunu, beşinci sınıftan sekizinci sınıfa kadar olan çocukların giyim harcamalarının 120 ile 150 lira arasında olduğunu, dokuzuncu sınıftan on ikinci sınıfa kadar olan öğrencilerin giyim harcamalarının 150 lira ile 160 lira arasında değiştiğini söyledi.

Kısa adı TÜKİD olan Tüm Kırtasiyeciler Derneği Başkanı Vecdet Şendil de fiyatlarla ilgili bir açıklama yaparak döviz kurlarının artması sebebiyle kırtasiye ürünlerinin fiyatlarında yüzde 25 oranında bir yükselme olduğunu, 2017 – 2018 yılında okula gidecek bir öğrencinin kırtasiye masraflarının çanta da dahil olmak üzere 200 lira ile 265 lira arasında tutacağını söyledi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın