Ana SayfaGündemSosyal Medya Dolandırıcılarına Dikkat!

Sosyal Medya Dolandırıcılarına Dikkat!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Dolandırıcılar bu kez de farklı bir teknikle ortaya çıktı. Sosyal medya hesapları üzerinden paylaşılan çeşitli yardım kampanyalarında kullanılan görsellerin üzerinde oynama yapan dolandırıcılar toplanan paraları kendi hesaplarına aktarıyor.

Yardım Kampanyalarını Hedef Aldılar

Valilikten onay alarak hasta çocuklar için yardım toplanan kampanyalar ile çeşitli dernek ve vakıfların Kurban Bayramı vesilesiyle düzenledikleri kurban bağışı kampanyalarına göz diken dolandırıcılar, sosyal medya üzerinden paylaşılan görselleri alıp, üzerinde değişiklikler yapıyorlar. Bu değişiklik sonucunda görselin üzerine kendi hesap bilgilerini yazan dolandırıcılar yardım için bankalara yatırılan paraları da kendilerine yönlendirmiş oluyorlar.

Son Kurban TÜMYAD Oldu

Kısa adı TÜMYAD olan Tüm Yardımlaşma Derneği, bu dolandırıcıların son kurbanlarından oldu. Sosyal medya üzerinden paylaştıkları yardım konulu görseller, dolandırıcılar tarafından kopyalandı ve derneğe ait olan hesap bilgilerinin yerine dolandırıcının hesap bilgileri yazıldı. Dolandırıcılar görsele başka bir isim ve hesap numarası yazarak sosyal medyada paylaşmaya başladı.

Bu durumun anlaşılması üzerine TÜMYAD yetkilileri, bağış yapacak kişileri sosyal medya hesapları aracılığıyla uyardı. Öte yandan dernek avukatları dolandırıcıların bir an önce yakalanması için savcılığa suç duyurusunda bulunarak gerekli hukuki süreci de başlattı.

TÜMYAD’dan Açıklama Geldi

Yaşanan bu dolandırıcılık olayının adından TÜMYAD Genel Sekreteri Dilek Yeşil bir açıklama yaptı. İstanbul’un Fatih semtindeki dernek merkezinde konuşan Yeşil, Kurban Bayramı ile ilgili başlattıkları bağış kampanyasına katkıda bulunacak olanların dikkatli olmaları gerektiğini, derneğin resmi olmasının ilk şart olduğunu, bağışlar için bildirilen banka hesap numaralarının şahıs adına olamayacağını, dernek adına olup olmadığına bakılması gerektiğini, şahıs adına kesinlikle para yatırılmamasını, derneğe gelerek makbuz karşılığında da bağış yapılabildiğini söyledi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,207TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.