Ana SayfaGündemRusya’nın En Büyük Bankası’na El Koyuldu!

Rusya’nın En Büyük Bankası’na El Koyuldu!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Rusya’nın en büyük özel bankası olduğu bilinen Otkritie Bank, mevduatlardaki ve kredi portföyündeki sorunlar sebebiyle faaliyetlerine son verecek hale geldi. Rusya Merkez Bankası tarafından Otkritie Bank’a el koyuldu.

Son dönemlerde zor dönemlerden geçen ve mevduatlar ile ilgili yaşanan sorunlar ile kredi portföyündeki sorunlardan dolayı faaliyetlerine devam edemeyecek hale gelen Otkritie Bank’a destek olmak amacıyla Rusya Merkez Bankası tarafından el koyuldu. Merkez Bankası’nın batmak üzere olan bankayı kurtarmak için harekete geçtiği bildirildi.

Kurtarma Operasyonu Başlatıldı

Rusya’daki bankaların varlık büyüklükleri açısından en büyük yedinci banka olduğu bilinen Otkritie Bank, kredi portföyünde ortaya çıkan sorunlar nedeniyle mevduat akışını sağlamakla ilgili problemler yaşıyordu. Rusya Merkez Bankası tarafından bankaya el koyularak kurtarma çalışmalarına start verildi.

Merkez Bankası Fonlarını Aktaracak

Rusya Merkez Bankası, kredi fonlarını Otkritie Bank’a aktararak bankayı kurtarma yoluna gidecek. Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada zor surumda olan bankanın kurtarılması operasyonunda ne kadar harcama yapılacağı belirtilmedi. Fakat açıklamada gerekli finansal inceleme ve değerlendirmeler yapıldıktan sonra Otkritie Bank’ın hisselerinin en az yüzde 75’inin alınacağı bildirildi.

Rusya’da şu ana kadar yaşanan en büyük banka kurtarma girişimi 2011 yılında gerçekleşti. O dönemde Rusya’nın beşinci büyük bankası olan Bank of Moscow’un kurtarılması için Rusya Merkez Bankası tarafından 6.7 milyar dolar para harcanmıştı.

Rusya’daki özel bankaların en büyüğü olarak bilinen Otkritie Bank’ın ülke genelinde 400 civarında şubesi bulunuyor. Ayrıca bankanın 2016 yılında alınan verilere göre 29 bin kurumsal, 3.4 milyon bireysel ve 163 bin KOBİ müşterisi bulunuyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.