Öğrenciler ve veliler tarafından merakla beklenen KYK yurt başvurusu sonuçları henüz açıklanmadı. Üniversite hayatına yeni adım atacak olan öğrencilerin barınma ile ilgili ihtiyacının karşılanması amacıyla Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından sağlanan yurt imkanı ile ilgili başvuru yaparak beklemeye geçen milyonlarca kişi KYK yurt başvurusu sonuçlarının açıklanmasını istiyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın garantör olduğu KYK yurt başvuruları için öğrenciler ve velilerin geri sayımı sürüyor. Üniversite eğitimi alacak olan milyonlarca öğrenci için barınma ihtiyacı önem taşıyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından sağlanan bu fırsat için KYK yurt başvurusu sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu gündemde.

KYK Yurt Başvurusu Bugün Sonuçları Açıklanacak mı?                

2016 yılında 16 Ağustos -22 Ağustos tarihinde kabul edilen KYK yurt başvuruları, 2 Eylül 2016 tarihinde adaylara bildirilmiş, aynı bilgilendirmede KYK yerleştirme sonuçları da açıklanmıştı. Bu yıl KYK başvuruları 14 Ağustos – 20 Ağustos tarihleri arasında yapıldı. Yurt başvurusu sonuçlarının 31 Ağustos 2017 tarihinde yani bugün açıklanması bekleniyordu. YURTKUR tarafından resmi bir açıklama yapılmamış olsa da Kurban Bayramı sebebiyle resmi tatil olmasından dolayı KYK sonuçları ile ilgili açıklamanın 5 Eylül 2017 tarihine ertelenebileceği düşünülüyor.

Yurtlardaki Barınma Kapasitesi Ne Kadar?

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait yurtlar Türkiye’nin pek çok il ve ilçesinde bulunuyor. KYK yurtlarının kapasitesi 600 bin öğrenciye barınma imkanı sağlayabiliyor. KYK kayıtlarından alınan bilgilere göre 2017 yılında bu yurtlardan yararlanmak isteyerek KYK yurt başvurusu yapan öğrenci sayısı 368 bin 954 kişi.

KYK Yerleştirmeleri Nasıl Yapılıyor?

KYK başvuru yapan öğrencilerin başvuru sırasında verdiği bilgilerin doğru olup olmadığını 11 ayrı kurumdan teyit ettikten sonra başvuruyu onaylıyor. İlgili kurum ve kuruluşlar vesilesi ile 10 milyondan fazla işlem yapılarak öğrencilerin kimlik bilgileri, öğrenim bilgiler ve ailelerine ait bilgiler incelenerek değerlendirmeye alınıyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın