Ana SayfaSigortaBakan Açıkladı! Faizsiz Sigortacılık Çok Yakında Uygulamaya Alınıyor!

Bakan Açıkladı! Faizsiz Sigortacılık Çok Yakında Uygulamaya Alınıyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’de faizsiz sigortacılık sisteminin alt yapı çalışmalarının bitirildiğini, bu sistemin faiz konusunda hassas olan vatandaşlara hitap etmesinin yanı sıra Körfez sermayesinin de Türkiye’ye akışının sağlanacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada faizsiz sigortacılık sistemi ile ilgili alt yapının oluşturulduğunu, bu konuya dair yönetmeliğin Başbakanlığa sevk edileceğini, bu yeni sistemin çok yakında uygulamaya alınacağını, faizle ilgili hassasiyet taşıyan vatandaşlara yönelik olacak bu sistem sayesinde aynı zamanda Körfez ülkelerinden Türkiye’ye sermaye akışlı da sağlayacağını söyledi.

Dünyadaki Kriterler Baz Alındı

Faizsiz katılım sigortacılığı ile ilgili yeni yönetmelikte sektördeki paydaşların görüşlerin alındığını, dünya genelinde kabul görmüş katılım sigortacılığı ilkelerine uygun davrandıklarını ve faizsiz finans konusunda yayınladığı standartlar bilinen küresel kuruluşların yayınlarını baz aldıklarını söyleyen Mehmet Şimşek, bu yönetmeliğin şu ana kadar katılım sigortacılığı alanında bir ilk olmasından dolayı da önem arz ettiğini de sözlerine ekledi.

Katılım Sigortacılığı Sisteminin Amacı Nedir?            

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, katılım sigortacılığı sisteminin esas amacının katılım sigortacılığındaki işleyiş ve gelişimin katılımcıların menfaatlerinin ve haklarının korunması olduğunu, bu alandaki usul ve esasların bu yönde düzenleneceğini, düzenleme hayata geçirildikten sonra faizsiz katılım sigortacılığı ile ilgili merak edilen pek çok sorunun da cevap bulacağını belirtti.

İngiltere Modeli Kullanıldı

Mehmet Şimşek, sistem üzerinde çalışılırken İngiltere’deki modelin esas alındığını, bu sistemin vatandaşın faiz hassasiyetleri konusundaki sorunlarını çözmeye yaradığını, bunu yanı sıra Türkiye için bir fırsat niteliğinde olduğunu, İngiltere modeli sayesinde Körfez ülkelerinden Türkiye’ye bu alanda sermaye akışının olmasının beklendiğini de söyledi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.