Türkiye Kiralık Konut Endeksi raporlarının açıklanmasının ardından özellikle İstanbul’da kiralık ev fiyatlarının arttığı ortaya çıktı. Yaşanan bu artışa öğrencilerin ev arayışlarının sebep olduğu açıklandı. Bir önceki aylara göre gerçekleşen artış oranının çok yüksek olduğu belirlendi. 

Tercih sonuçlarının açıklanması ile birlikte öğrenciler için bir hareketlilik başladı. Binlerce öğrenci kiralık ev ve yurt arayışına başlarken bu sürecin emlak sektörünü de yakından ilgilendirdiği açıklandı. Özellikle İstanbul binlerce üniversite öğrencisine ev sahipliği yapmayı beklediği için bu konuda öğrencilerinde kiralık ev arayışlarının arttığı tespit edildi. Şehirde ikamet edilecek bölgeye göre kiraların değişiklik gösterdiği açıklandı. Genellikle 800 lira ile 2 bin  500 lira arasında değişiklik gösteren kiralar şimdiden öğrencileri zorlamaya başladı. 

Öğrenciler Kiraları Artırdı!

Yapılan değerlendirmeler sonrasında Ağustos ayında diğer aylara göre kiralık ev fiyatlarının arttığı ve bu artışın en az yüzde 15 seviyelerinde gerçekleştirildiği tespit edilmişti. Kiraların Temmuz ayından itibaren yükselişe geçmesindeki asıl sebebin öğrenciler oldukları belirlendi. Detaylı olarak yapılan incelemelere bakıldığı zaman sene başından Haziran ayına kadar olan dönem içerisinde meydana gelen artış sadece yüzde 3 seviyelerinde gerçekleşmişti. Birden en az yüzde 15 oranında bir artışın meydana gelmesi büyük şaşkınlığa sebep oldu. 

Fiyat endeksinde meydana gelen bu hızlı ivmenin asıl sebebinin öğrencilerden gelen talep olduğu öğrenildi. Üniversite yoğunluğunun olması sebebiyle İstanbul ile birlikte Bursa, Eskişehir, Aydın, Van ve Bilecik gibi şehirlerinde kiralarda çeşitli artışların gerçekleşmesi beklentiler arasında yer alıyor. Yapılan araştırmalarda en düşük kiralık ev fiyatının ise Sakarya’da olduğu tespit edildi. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın