Ana SayfaGündemKanal İstanbul’un Güzergahları Belli Oluyor!

Kanal İstanbul’un Güzergahları Belli Oluyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi’nin güzergahının belirlenmesi ve kesitlerinin ortaya çıkması için proje sözleşmesinin imzalandığının haberini verdi.

Ahmet Arslan, 2011 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanan ve “çılgın proje” olarak bilinen Kanal İstanbul adlı projenin güzergahının netleşmesi ve kesitlerinin belirlenmesi için etüt proje sözleşmesinde imzaların atıldığını söyledi. Arslan, yaptığı açıklamada ulaştırma sektörünün en önemli kısımlarının denizcilik alanları olduğunu, Türkiye’de su yollarının geliştirilerek İstanbul Yeni Havalimanı gibi büyük projelerle entegrasyonunun sağlanacağını, bu sayede İstanbul Boğazı’ndaki trafiğin azaltılmasının amaçlandığını söyledi.

İstanbul Boğazı’ndan Yılda 53 Bin Gemi Geçiyor

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ulaştırma, turizm ve lojistik sektörleri için önemli olan Kanal İstanbul Projesi ile ilgili Etüt Proje ve Danışmanlık Hizmetleri Teknik Şartnamesi’nin hazır edilmesi için izlenecek yolların, görev dağılımlarının, yetki ve sorumlulukların, mühendislik çalışmaları ve diğer tüm faaliyetlerin ve planların belirlendiğini, İstanbul Boğazı’ndan yılda ortalama 53 bin adet geminin geçtiğini, özellikle de tehlikeli madde taşıyan gemilerin risk oluşturduğunu, Boğaz’ın iki girişinde de yoğun trafik oluşturan gemiler için alternatif bir geçiş olacağını, Kanal İstanbul’un uzunluğunun yaklaşık olarak 43 kilometre olarak planlandığını ve yapılacak olan etüt, proje ve danışmanlık hizmetlerinden sonra Kanal İstanbul’un güzergahının da belirlenmiş olacağını da sözlerine ekledi.

162 Zemin Sondaj Çalışması Yapıldı

Ahmet Arslan ayrıca projenin uygulanacağı alanda 162 zemin sondaj çalışmasının yapıldığını, bazı üniversiteler tarafından raporlar hazırlandığını, TOKİ tarafından çevre düzenlemelerinin üstlenildiğini ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından da imar çalışmalarının yürütüldüğünü de söyledi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.