Ana SayfaBankacılıkE – Devlet Sistemi’ne Giriş Nasıl Yapılır? E – Devlet Şifresi Nasıl...

E – Devlet Sistemi’ne Giriş Nasıl Yapılır? E – Devlet Şifresi Nasıl Alınır?
E

-

E – Devlet Kapısı adı verilen sistem kamu hizmetlerinden vatandaşların daha hızlı bir şekilde ve daha kolay işlem yaparak yararlanmasını sağlar. Kamuya dair birçok işlemin yapılabildiği E – Devlet sistemi ile SGK hizmet dökümü alma, askerlik belgesi sorgulama, öğrenci belgesi sorgulama, trafik cezası sorgulama gibi işlemler kolay ve hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Ancak pek çok vatandaş henüz E-Devlete nasıl girilir? ve E-Devlet şifresi nasıl alınır? gibi soruların cevabını bilmiyor. Kamu hizmetleri konusunda hayatımıza pek çok kolaylık getirerek zaman ve iş kaybının önüne geçen E-Devlet sisteminin kullanımı vatandaşlar tarafından bilindiği takdirde sistem de amacına ulaşmış olacaktır.

E- Devlet Sisteminde Hangi İşlemler Yapılır?

E-Devlet sisteminde çeşitli devlet kurumları tarafından vatandaşlara sunulan iki binden fazla işlem gerçekleştirilmektedir. Sürekli güncellenen sisteme yeni hizmetlerin eklenmesine de devam edilmektedir. Sistemde en çok işlem yapılan devlet daireleri Sosyal Güvenlik Kurumu, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Emniyet Müdürlüğü’dür. E-Devlet Kapısı’na giriş yapılarak SGK hizmet dökümü belgesi almak, askerlik belgesi almak, öğrenci belgesi almak, mobil hatları sorgulamak, trafik cezası sorgulamak, ödeme yapmak ve daha pek çok işlem yapmak mümkündür.

E- Devlet Sistemine Nasıl Girilir? Şifre Nasıl Alınır?

E- Devlet sistemine 33 milyondan çok kişi kayıtlıdır. Sistemde işlem yapabilmek için öncelikle giriş yapılması gerekir. sistemin giriş kısmında bulunan E-Devlet şifresi ile giriş, E-İmza ile giriş, mobil imza ile giriş, mobil bankacılık ile giriş, internet bankacılığı ile giriş gibi seçeneklerle giriş yapılabilir. Bu giriş seçenekleri arasında en çok kullanılan E-Devlet şifresi ile giriş seçeneğidir. E-Devlet şifresi sahibi olmayanlar kendilerine en yakın PTT şubesine giderek şifre talebinde bulunabilirler. E-Devlet şifreleri PTT yetkilileri tarafından kişilere kapalı bir zarf içinde teslim edilir. Bu şifre istendiği şekilde değiştirilebilir. Kullanıcılar şifreleri ile E-Devlet sitemine girerek E-Hizmetler menüsünü kullanarak istedikleri işlemi yapabilirler.

E-Devlet Şifresi Unutulduğunda Ne Yapılır?

E-Devlet şifresi unutulursa, sisteme ilk girişte kişinin kaydettiği cep telefonu numarası ile şifre değişikliği talebinde bulunulabilir. Eğer kişiler sisteme bir cep telefonu kaydetmemişler ise yeniden PTT şubelerine giderek şifre talep edebilirler.

PTT tarafından kişilere verilen şifre değiştirilmek istenirse E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra “Benim Sayfam” butonundan “Şifre ve Güvenlik” bölümünden şifre değişikliği yapılabilir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,362TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol