Ana SayfaGündem5G Vadisi Açık Test Sahası’nda İmzalar Atıldı!

5G Vadisi Açık Test Sahası’nda İmzalar Atıldı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

Bilgi Teknolojileri Kurumu, operatörler, üniversiteler 5G teknolojileri ile ilgili Ar – Ge ve Ür –Ge çalışmalarının ve testlerinin yapılması için 5G Vadisi – Açık Test Sahası Protokülü’nü imzaladı.

Kısa adı BTK olan Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından ODTÜ, Hacettepe Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi ile Türkiye’deki operatörlerin katılmasıyla 5G Vadisi – Açık Test Sahası Protokolü imzalandı. Atılan imzalar ile dünyadaki 5G standartlarının belirlenmesi konusunda Türkiye de katkı sağlayabilecek. Bu konu ile ilgili BTK, operatörler ve üniversitelerin işbirliğinde bulunacağı Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları ile gerekli testlerin yapılabileceği bir alt yapı sistemi oluşturulacak. Ekosisteme katkı sağlayacak iş imkanları da sunacak olan 5G Vadisi Test Sahası ile kamu – operatörler – üniversiteler ve işletmeler arasında sağlanacak işbirlikleri ile etkili projeler ve araştırmalar yapılabilecek.

Operatör Temsilcileri Konuştu

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, bu protokol anlaşmasının önemine değinerek, Türkiye’nin üreten bir ülke olmak istiyorsa dünya genelinde standartların belirlenmesi konusunda söz sahibi olması gerektiğini söyledi.

Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan da Vodafone Türkiye olarak 5G ile ilgili çalışmalarının hızla sürdüğünü, bu teknolojinin aynı zamanda Türkiye’de yerli üretimin desteklenmesi açısından da önemli olduğunu ve itici bir güç oluşturduğunu söyledi.

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Doğan da konuyla ilgili bir açıklama yaparak Türkiye’nin büyüme ve kalkınma konularında seçtiği büyük hedeflere ulaşmak için teknoloji kullanımında kaydedilen artışın önem arz ettiğini, kendilerinin de ülkedeki internet erişim ve mobil alt yapısının bel kemiği olan bir kurum olmalarından dolayı 5G teknolojisinin yaygın hale gelmesi için çalışmalarının hızla devam edeceğini söyledi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.