5G Vadisi Açık Test Sahası’nda İmzalar Atıldı!

0

Bilgi Teknolojileri Kurumu, operatörler, üniversiteler 5G teknolojileri ile ilgili Ar – Ge ve Ür –Ge çalışmalarının ve testlerinin yapılması için 5G Vadisi – Açık Test Sahası Protokülü’nü imzaladı.

Kısa adı BTK olan Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından ODTÜ, Hacettepe Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi ile Türkiye’deki operatörlerin katılmasıyla 5G Vadisi – Açık Test Sahası Protokolü imzalandı. Atılan imzalar ile dünyadaki 5G standartlarının belirlenmesi konusunda Türkiye de katkı sağlayabilecek. Bu konu ile ilgili BTK, operatörler ve üniversitelerin işbirliğinde bulunacağı Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları ile gerekli testlerin yapılabileceği bir alt yapı sistemi oluşturulacak. Ekosisteme katkı sağlayacak iş imkanları da sunacak olan 5G Vadisi Test Sahası ile kamu – operatörler – üniversiteler ve işletmeler arasında sağlanacak işbirlikleri ile etkili projeler ve araştırmalar yapılabilecek.

Operatör Temsilcileri Konuştu

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, bu protokol anlaşmasının önemine değinerek, Türkiye’nin üreten bir ülke olmak istiyorsa dünya genelinde standartların belirlenmesi konusunda söz sahibi olması gerektiğini söyledi.

Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan da Vodafone Türkiye olarak 5G ile ilgili çalışmalarının hızla sürdüğünü, bu teknolojinin aynı zamanda Türkiye’de yerli üretimin desteklenmesi açısından da önemli olduğunu ve itici bir güç oluşturduğunu söyledi.

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Doğan da konuyla ilgili bir açıklama yaparak Türkiye’nin büyüme ve kalkınma konularında seçtiği büyük hedeflere ulaşmak için teknoloji kullanımında kaydedilen artışın önem arz ettiğini, kendilerinin de ülkedeki internet erişim ve mobil alt yapısının bel kemiği olan bir kurum olmalarından dolayı 5G teknolojisinin yaygın hale gelmesi için çalışmalarının hızla devam edeceğini söyledi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın