Ana SayfaEkonomiİstanbul’da 12.5 Yıl Çalışan Ev Sahibi Olabiliyor!

İstanbul’da 12.5 Yıl Çalışan Ev Sahibi Olabiliyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

TUVİMER tarafından yapılan bir araştırmaya göre İstanbul’da yaşayanlar 100 metrekarelik bir evi 12.5 yıl boyunca çalışıp hiç harcama yapmazsa alabiliyor.

Kısa adı TUVİMER olan Türkiye Veri İşleme Merkezi tarafından yapılan araştırma ilginç bir gerçeği gözler önüne serdi. Araştırmaya göre İstanbul’da yaşayanlar bir yıllık gelirlerini hiç harcama yapmadan biriktirdikleri takdirde bir konutun 8 metrekaresini satın alabilecek para biriktirebiliyorlar. 100 metrekarelik bir konuta sahip olmak için ise 12.5 yıl boyunca çalışmak ve hiç para harcamamak gerekiyor.

TUVİMER, bu araştırmayı yaparken Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınladığı İl Bazında Gayrisafi Milli Hasıla datasındaki verilerden yararlandı. Datada yer alan ve İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Antalya gibi şehirlerde yaşayanların gelir durumları ile bu şehirlerdeki gayrimenkullerin kira ve satış bedelleri esas alınarak ne kadar sürede konut satın alınabileceği sonucuna varılmaya çalışıldı.

İstanbul En Zor Ev Alınabilen Şehir

Araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’de en zor ev alınabilen şehrin İstanbul olduğu ortaya çıktı. Türkiye’deki en kalabalık 5 şehir arasında konutlardaki metrekare birim fiyatı en yüksek olan şehir İstanbul çıktı. Şehirdeki evlerin ortalama metrekare birim fiyatının 5.418 lira olduğu açıklandı. İzmir 3.089 lira ile ikinci, Antalya 2.250 lira ile üçüncü, Bursa 1.955 lira ile dördüncü ve Ankara da 1.830 lira ile beşinci oldu.

Konutların metrekareye düşen kira bedelleri de araştırma sonuçlarında açıklandı. İstanbul’da 21 lira olan bir metrekarelik kira bedeli, İzmir’in 13 lira ile ikinci, Ankara’nın 10 lira ile üçüncü, Antalya ve Bursa’nın da 9 lira ile dördüncü olmasını sağladı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,212TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.