Ana SayfaGündemTESK Başkanı Bankalara Çağrı Yaptı!

TESK Başkanı Bankalara Çağrı Yaptı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, bankaların karlılık oranlarının takibe düşen kişilerin sayısı ile paralel olduğunu, yüksek faiz oranlarının düşürülmesi ve değişik isimlerle müşterilerden para kesilmemesi gerektiğini söyledi.

Kısa adı Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu olan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yazılı bir açıklama yaptı. Palandöken açıklamasında vatandaşların bankalara olan borçları sebebiyle takibe alınıyor olmasına rağmen, bankaların karlarının da arttığını, bunun sebebinin yüksek faiz oranları ve değişik isimlerle kesilen paralar olduğunu, bankalara bireysel kredi borcunu ödeyemediğinden dolayı yasal takibe alınan kişi sayısının 712 bine ulaştığını söyledi.

Palandöken Borçlu Sayısını Açıkladı     

Bendevi Palandöken, ortaya çıkan bu durumun bankaların yüksek faiz oranları ile karlarını yükselttiğini, ancak müşterilerin banka borçları ile boğuştuğu anlamına geldiğini, 2017 yılının haziran ayında yayınlanan Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin raporuna göre bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe alınan kişi sayısının 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 2 oranında artış göstererek 712 bin ulaştığını, bireysel kredi borcu olan kişi sayısının 1 milyon 940 bin 626 kişi olduğunu, hem bireysel kredi borcu olan hem de kredi kartı borcu olan kişi sayısının 2 milyon 238 bin 385 olduğunu söyledi.

Bankaların Karında Yüzde 33.2 Artış

TESK Başkanı bu rakamlara rağmen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından açıklanan bankacılık sektöründeki net karın, 2016 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında yüzde 33.2 arttığının ve 25 milyar 355 milyon liraya ulaştığının görüldüğünü, bir yandan vatandaşın borcu artarken, diğer yandan da bankaların karlarının arttığını, bunun sebebinin yüksek faiz oranları ve müşterilerden kesilen paralar olduğunu söyleyerek bankaların bu konuda çözüm üretmesi için çağrıda bulundu. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...