Ana SayfaGündemMoody’s O Ülkeye Uyarı Yaptı!

Moody’s O Ülkeye Uyarı Yaptı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Azerbaycan ile ilgili bir uyarı yaptı. Yapılan açıklamada ülkenin ekonomisinin petrol fiyatlarında görülen oynaklığa karşı hassa olduğu belirtildi.

İşte O Açıklama!           

Dünya genelindeki kredi derecelendirme kuruluşlarından olan Moody’s, Azerbaycan ekonomisi ile ilgili bir uyarı yaparak, petrol fiyatlarındaki oynaklığa karşı ekonominin hassa olduğunu söyledi. Moody’s tarafından yapılan açıklamada Azerbaycan’ın BA2 düzeyinde olan notunun ve durağan olan görünümünün ülkenin genel ekonomisinin, hükümetin sahip olduğu finansmanın ve bankacılık sektörünün petrol fiyatlarının oynaklığı karşısında hassas bir tavır sergilediği, petrol fiyatlarında görülen düşüşün ülkede uzun süreli bir gerileme sebep olduğu, hükümetin finansmanlarına büyük varlık fonuyla destek sağlandığı, fakat doğalgaz ve petrol gelirlerinin şu anki görünümünün hükümetin devlet fonunu kullanma konusundaki esnekliğine sınırlama getirdiği kaydedildi.

Ekonomideki Küçülme Devam Edecek

2017 yılının ilk 6 ayında Azerbaycan ekonomisinde 2016 yılının ilk 6 ayına göre yüzde 1.4 oranında gerileme görüldüğün de belirtildiği Moody’s’in açıklamasında ekonomideki küçülmenin 2017 yılının ikinci 6 ayında da devam edeceğinin beklendiği bilgisi de aktarıldı. Azerbaycan’daki mali açığın GSYH olarak bilinen Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya oranının bu yıl yüzde 2.9 oranında, 2018 yılında da yüzde 1.8 oranında olmasının tahmin edildiği de kuruluşun yaptığı açıklamada yer aldı.

Kredi Notu Baskı Altına Girebilir

Moody’s’in uyarısında ayrıca Azerbaycan ekonomisinin yüksek petrol gelirleri ile bağlantılı olarak değişmesi gerektiğinin altı çizilerek, bankacılık sektörüne de uyarıda bulunuldu. Sektörün likiditeye ve sermayeye daha fazla ağırlık vermesi gerektiği tavsiye edildi. Azerbaycan hükümetinin mali bilançosunun daha da kötüye gitmesi ve bütçenin varlık fonuna bağımlılığının sürmesi halinde ülkenin kredi notunun baskı altına gireceği de bildirildi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,212TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.