Moody’s O Ülkeye Uyarı Yaptı!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Azerbaycan ile ilgili bir uyarı yaptı. Yapılan açıklamada ülkenin ekonomisinin petrol fiyatlarında görülen oynaklığa karşı hassa olduğu belirtildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Azerbaycan ile ilgili bir uyarı yaptı. Yapılan açıklamada ülkenin ekonomisinin petrol fiyatlarında görülen oynaklığa karşı hassa olduğu belirtildi.

İşte O Açıklama!           

Dünya genelindeki kredi derecelendirme kuruluşlarından olan Moody’s, Azerbaycan ekonomisi ile ilgili bir uyarı yaparak, petrol fiyatlarındaki oynaklığa karşı ekonominin hassa olduğunu söyledi. Moody’s tarafından yapılan açıklamada Azerbaycan’ın BA2 düzeyinde olan notunun ve durağan olan görünümünün ülkenin genel ekonomisinin, hükümetin sahip olduğu finansmanın ve bankacılık sektörünün petrol fiyatlarının oynaklığı karşısında hassas bir tavır sergilediği, petrol fiyatlarında görülen düşüşün ülkede uzun süreli bir gerileme sebep olduğu, hükümetin finansmanlarına büyük varlık fonuyla destek sağlandığı, fakat doğalgaz ve petrol gelirlerinin şu anki görünümünün hükümetin devlet fonunu kullanma konusundaki esnekliğine sınırlama getirdiği kaydedildi.

Ekonomideki Küçülme Devam Edecek

2017 yılının ilk 6 ayında Azerbaycan ekonomisinde 2016 yılının ilk 6 ayına göre yüzde 1.4 oranında gerileme görüldüğün de belirtildiği Moody’s’in açıklamasında ekonomideki küçülmenin 2017 yılının ikinci 6 ayında da devam edeceğinin beklendiği bilgisi de aktarıldı. Azerbaycan’daki mali açığın GSYH olarak bilinen Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya oranının bu yıl yüzde 2.9 oranında, 2018 yılında da yüzde 1.8 oranında olmasının tahmin edildiği de kuruluşun yaptığı açıklamada yer aldı.

Kredi Notu Baskı Altına Girebilir

Moody’s’in uyarısında ayrıca Azerbaycan ekonomisinin yüksek petrol gelirleri ile bağlantılı olarak değişmesi gerektiğinin altı çizilerek, bankacılık sektörüne de uyarıda bulunuldu. Sektörün likiditeye ve sermayeye daha fazla ağırlık vermesi gerektiği tavsiye edildi. Azerbaycan hükümetinin mali bilançosunun daha da kötüye gitmesi ve bütçenin varlık fonuna bağımlılığının sürmesi halinde ülkenin kredi notunun baskı altına gireceği de bildirildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.