Ana SayfaEkonomiMerkez Bankasının Yıl Sonu İçin Dolar Beklentisi

Merkez Bankasının Yıl Sonu İçin Dolar Beklentisi

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Sürekli olarak bir hareket hali içerisinde olan dolar, bugünlerde Amerika’da yaşanan afetlerden dolayı ve Amerika ile Kuzey Kore arasında ki gerginlikten dolayı, büyük bir düşüş yaşadı. Şuan 3,39 ile 3,41 seviyeleri arasında değişen dolar, son birkaç aya göre önemli ölçüde düştü. Öte yandan Türk Lirası, dolar karşısında değer kazanırken, Merkez Bankası’nın da uygulamış olduğu sıkı para politikaları, bu düşüşün etkileri arasında yer aldı. Merkez Bankası ise geçtiğimiz günlerde Eylül ayı beklenti anketinin sonuçlarını duyurdu. Bu sonuçlar neticesinde doların, 2016 yılına göre 2017 yılı sonunda, daha düşük seviyelerde olacağı görüldü.

TÜFE Beklentisi Yükseldi

2016 yılının sonunda net olarak dolar beklentisi 3,72 seviyelerindeyken, bu yıl açıklanan verilere göre doların yıl sonu beklentisi tam olarak 3,6323 TL seviyelerine kadar düştü. Bununla birlikte yapılan ankette, TÜFE beklentisi Ağustos döneminde geçen yıl yüzde  9,46 iken, 2017 yılında ise yüzde 9,72 oldu. Bir önceki anket döneminde 12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 8,37 seviyelerinde iken, içerisinde bulunduğumuz anket dönemi içerisinde ise yüzde 8,35 civarlarına düştü. Öte yandan 24 ay sonrası TÜFE beklentisi, aynı anket dönemi için geçerli olmak üzere yüzde 7,92’den, yüzde 7,93’e yükseldi.

Dolar/TL Beklentisinde de Düşüş Yaşandı

Geçtiğimiz anket döneminde katılımcılar,dolar beklentisinin 3,72 olduğunu belirtirken, bu dönemde ki sonuçların 3,63 TL seviyelerine kadar düşüş yaşadığı görüldü. Öte yandan 12 aylık döviz kuru beklentisinde de düşüş söz konusuydu ve 3,87 TL seviyelerinden, 3,83 TL seviyelerine bir düşüşün olduğu gözlemlendi. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.