Ana SayfaEkonomiNorveç'in Türkiye Üzerindeki Yatırımları

Norveç’in Türkiye Üzerindeki Yatırımları

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Dünya üzerinde varlık fonu kapasitesi olarak ilk sırada bulunan Norveç, geçtiğimiz aylarda açıklanan verilere göre 1 trilyon doları bulan bir varlık fonu hacmine sahip. 2016 yılının son çeyreğinde 900 milyar dolar bir kapasiteye sahip olan bu fon, her geçen gün daha da çok büyüyerek, 2017 yılında da bu büyümesini sürdürüyor. Norveç söz konusu bu devasa varlık fonunu, 27 yıl kadar önce nesillerin geleceği için enerji kazanımlarından tasarruf edebilmek adına kurmuştu.

Doların Değer Kaybetmesi Hacmin Genişlemesine Neden Oldu

2016 yılının sonlarına doğru 900 milyar dolar civarlarında bir hacme sahip olan bu fon, geçtiğimiz aylara doların değer kaybetmesi ve avronun dolar karşısında değer kazanması nedeniyle iyiden iyiye büyüdü. Bu nedenle 1 trilyon dolar seviyesinde olan bu fon, dünya ekonomisinde oluşan düzelmeler sonucunda kendi değerini iyice arttırdı.

Fon, GSYİH’ın 2.5 Katı Kadar

Kurulduğu günden bu yana hızlı bir gelişim gösteren Norveç varlık fonu, günümüzde Norveç gayrisafi milli hasılasının 2.5 katı kadar büyüklüğe ulaştı. Öte yandan söz konusu fonun ülkemizde 1 milyar dolar kadar yatırımı bulunuyor. İnşaat, gıda, bankacılık, sanayi ve enerji gibi birçok sektörü kapsayan bu yatırımlar, farklı farklı sektörlerde 48 şirketten oluşuyor. Öte yandan fonun en büyük yatırımı ise Garanti Bankası‘na… Bankacılık alanında 112 milyon dolarlık yatırımı bulunan fonun, bankadaki hisse payı ise 1.23 olarak karşımıza çıkıyor. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.