Ana SayfaEkonomiNorveç'in Türkiye Üzerindeki Yatırımları

Norveç’in Türkiye Üzerindeki Yatırımları

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Dünya üzerinde varlık fonu kapasitesi olarak ilk sırada bulunan Norveç, geçtiğimiz aylarda açıklanan verilere göre 1 trilyon doları bulan bir varlık fonu hacmine sahip. 2016 yılının son çeyreğinde 900 milyar dolar bir kapasiteye sahip olan bu fon, her geçen gün daha da çok büyüyerek, 2017 yılında da bu büyümesini sürdürüyor. Norveç söz konusu bu devasa varlık fonunu, 27 yıl kadar önce nesillerin geleceği için enerji kazanımlarından tasarruf edebilmek adına kurmuştu.

Doların Değer Kaybetmesi Hacmin Genişlemesine Neden Oldu

2016 yılının sonlarına doğru 900 milyar dolar civarlarında bir hacme sahip olan bu fon, geçtiğimiz aylara doların değer kaybetmesi ve avronun dolar karşısında değer kazanması nedeniyle iyiden iyiye büyüdü. Bu nedenle 1 trilyon dolar seviyesinde olan bu fon, dünya ekonomisinde oluşan düzelmeler sonucunda kendi değerini iyice arttırdı.

Fon, GSYİH’ın 2.5 Katı Kadar

Kurulduğu günden bu yana hızlı bir gelişim gösteren Norveç varlık fonu, günümüzde Norveç gayrisafi milli hasılasının 2.5 katı kadar büyüklüğe ulaştı. Öte yandan söz konusu fonun ülkemizde 1 milyar dolar kadar yatırımı bulunuyor. İnşaat, gıda, bankacılık, sanayi ve enerji gibi birçok sektörü kapsayan bu yatırımlar, farklı farklı sektörlerde 48 şirketten oluşuyor. Öte yandan fonun en büyük yatırımı ise Garanti Bankası‘na… Bankacılık alanında 112 milyon dolarlık yatırımı bulunan fonun, bankadaki hisse payı ise 1.23 olarak karşımıza çıkıyor. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,238TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...

QNB Finansbank 45 İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alacak!

İlk Türk bankası olması ve yurtdışındaki piyasalar tarafından da kendisine duyulan güvenden dolayı her...

Asgari Ücret Zammında 4 Farklı Senaryo!

Asgari ücret zammıyla alakalı olarak bütün gözler 5 Haziran’a TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon...

TEB Lise Mezunu Makam Şoförü Alımı Yapacak!

Türk Ekonomi Bankası TEB lise mezunu çok sayıda personel alımları yapıyor. Hem TEB hem de diğer banka personel alımları, banka iş ilanları, banka sınavları ve banka iş başvurularına sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kuveyt Türk Çağrı Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Kuveyt Türk Katılım Bankası, İstanbul'un Anadolu yakasında Çağrı Merkezi Müdürlüğünde görevlendirmek için banka personel alımları yapacak.

TÜRK-İŞ Açıkladı: Açlık Sınırı 10 bin 362 TL Oldu!

TÜRK-İŞ tarafından açıklanan verilere göre 4 kişilik bir çekirdek ailenin aylık gıda masraflarını içeren...