Ana SayfaEkonomiÜretiminde Dünya Üçüncüsüyüz Ancak Kilosu 120 Lira!

Üretiminde Dünya Üçüncüsüyüz Ancak Kilosu 120 Lira!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Kurak geçen mevsimin ardından fıstık konusunda kıtlık yaşayan Gaziantep, fıstık üretimi konusunda yeterli seviyeye ulaşamayınca, Antep fıstığı fiyatlarında ciddi bir artış gözlemlendi. Kalitesine göre fiyatları farklılık göstermekte olan fıstıkların, 75 ila 120 TL arasında değişim gösterdiğini söylemek mümkün.

“Bu Yıl Yok Yılı”

Fıstık Hali esnafı ise bu yılın mahsul olarak yok yılı olduğunu ifade ederken, yaşanan bu kıtlığın sebebini kuraklığa bağladı. Yağışların bu sene Gaziantep’te az olması ve yeterli seviyede olmamasından ötürü büyük bir kıtlık yaşandığını belirten hal esnafı, bu durumunda fiyatlarında etkilendiğini belirti. Geçtiğimiz senelerde Antep fıstığı fiyatları 60 ila 80 TL arasında değişim gösterirken, bu sene fiyatlar büyük ölçüde yükselerek 75 ila 120 lira arasında alıcı karşısına çıktı. Fıstık fiyatlarının bu denli yükselmesinden ötürü, tatlı üretimi yapan işletmelerinde olumsuz etkilendiği aktarıldı.

İran Fıstığı Gelebilir

Mahsulün az olması ve fiyatların son derece yüksek olması nedeniyle İran fıstığının ithal edilebileceğini belirten hal esnafı, bu durumun Antep fıstığına büyük bir zarar vereceğini belirtti. Eğer ithal fıstık gelirse, az olan Antep fıstığı hem az fiyatla hem de tam olarak değerini görmeden satılacak. Bu durum haliyle Antep fıstığı üreticileri için büyük bir zarara neden olacak. Öte yandan dünyada Antep fıstığı üretimi konusunda lider konumda olan ABD, üretim hacmini genişleterek, İran’la birlikte kıyasıya rekabet içerisinde. Ülkemiz ise dalgalı üretim nedeniyle 2016 yılında diğer ülkelerin gerisinde kalarak Antep fıstığı üretimi konusunda 3. sırada yer alıyor. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.