Ana SayfaGündem330 Bin İşletmeye Kredi Desteği!

330 Bin İşletmeye Kredi Desteği!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Kredi Garanti Fonu Tahsis ve Risk Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Aysal, geçtiğimiz pazartesi günü itibariyle KGF olarak 330 bin 771 işletmeye 214 milyar 200 milyon lira kredi kullandırıldığını ve bu kredilerde 192 milyar 100 milyon lira kefalet hacmine ulaşıldığını söyledi.

330 Bin İşletme Faydalandı     

Kısa adı KGF olan Kredi Garanti Fonu kapsamında kullandırılan 214 milyar 200 milyon liralık kredi hacminde 192 milyar 100 milyon liralık kefalet hacmine ulaşıldığını söyleyen Mehmet Aysal, 330 bin 771 işletmenin bu kredilerden yararlandığını, bu hacim incelenecek olursa kredi desteklerinin geçtiğimiz ağustos ayının sonu itibariyle sağlanan kredilerin yüzde 55.8’inin yeni kredi, yüzde 30’unun da ilave kredi olduğunu, refinansman yapılan kredilerin de yüzde 4.5 olduğunu söyledi.

KOBİ’lerin Faydalanma Oranı Yüzde 40

Mehmet Aysal, Türkiye’de faaliyette olan işletmelerin yüzde 99’unun KOBİ yani küçük ve orta ölçekli işletme olduğunu, bu işletmelere sağlanan kredi oranının yüzde 40 seviyesinde olduğunu, KOBİ’lerin istihdamdan faydalanma payının da yüzde 60’larda olduğunu da açıkladı.

KGF’nin Büyümeye Etkisi Yüzde 2

Kredi Garanti Fonu hayata geçirildikten sonra bir işletmenin kredi alabilme sürecinin 2 ay kadar sürdüğünü de söyleyen Aysal, 1993 yılından 2016 yılına kadar kefalet sağlanan işletme adedinin 25 bin olduğunu, ancak şimdi 1 haftada kredi sağlanan işletme adedinin 25 bin olduğunu, KGF’nin Türkiye’nin büyüme oranlarına etkisinin yüzde 2 oranında olduğunu ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ile ilgili büyüme beklentilerini Kredi Garanti Fonu’na dayanarak yükselttiklerini, 2017 yılının sonunda büyüme oranlarının yüzde 6 ile 6.5 arasında olduğunu da sözlerine ekledi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.