Ana SayfaEkonomiCari İşlemler Açığı Beklentisi Anketi Sonuçlandı

Cari İşlemler Açığı Beklentisi Anketi Sonuçlandı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

14 ekonomistin katılımıyla gerçekleşen bu anket, AA Finans’ın Merkez Bankası tarafından açıklandı. Temmuz 2017 Ödemeler Dengesi verilerini barındıran bu anket sonucunda beklenen cari işlemler açığı 5 milyar 270 milyon dolar oldu. Bu dönemde ekonomistler, cari işlemler açığı konusunda 2 milyar 900 milyon dolar ila 6 milyar 200 milyon dolar arasında beklentilerini sundu. Bu beklentiler ile birlikte hesaplanan ve açıklanan cari işlemler açığı, Merkez Bankası tarafından duyuruldu.

2017 Sonuna İlişkin Veriler Yer Aldı

Anket sadece 2017 yılı Temmuz ayı dönemini kapsamazken, cari işlemler açığı beklentisi anketinde 2017 yılı sonu için beklenen cari işlemler açığı da hesaplandı. Ekonomistlerin ankette sunmuş olduğu veriler neticesinde açıklanan 2017 yılı sonu cari işlemler açığı ise 37 milyar 720 milyon dolar olarak belirlendi. Ankete katılan ekonomistlerin cari işlemler açığı olarak en düşük beklentisi 36 milyar 600 milyon olarak kayda geçerken, en yüksek beklenti olarak ise 39 milyar dolar öne çıktı. Bu veriler doğrultusunda ortalama 37 milyar dolarlık bir açık beklentisi ortaya çıkarken, bu açığın zaman içerisinde düşeceği beklentisi de sunuldu.

Haziran Ayında Sonuçlar Daha İyiydi

Yine aynı amaçla ve aynı kurumlar tarafından yapılan Haziran ayı cari işlemler açığı beklentisi anketi doğrultusunda, 3 milyar 763 milyon dolar seviyelerindeydi. Bu beklenti Temmuz ayında büyük bir çıkış yakalarken, 12 aylık cari işlemler beklentisi ise 34 milyar 340 milyon dolar seviyelerindeydi. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.