Ekonomi Beklenen Domates Anlaşması İçin İmzalar Atıldı

Beklenen Domates Anlaşması İçin İmzalar Atıldı

Son Güncelleme:

Türkiye-Rusya Tarım Yürütme Komitesi 1. Dönem Toplantısı, Antalya’da bir otelde yapılan toplantı sonucunda gerçekleşti. Yapılan toplantıda, iki ülkenin söz konusu ihracat konusunda karşılıklı istekleri ön plana çıktı ve bu isteklere dair bir metin hazırlandı. Söz konusu metindeki imzalar ise ülkemiz adına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş’den gelirken, Rusya adına ise Tarım Bakan Yardımcısı Evgeniy Gromiko tarafından geldi.

Görüşmeler Sadece Domates İçin Değil

İki gündür süren toplantıların ana konusunun başta domates olmak üzere, birçok sebze, beyaz et, kırmızı et ve çeşitli meyveler olduğunu ifade eden Mehmet Daniş, bu görüşmeler sonucunda ise bir “ortak mutabakat metni” hazırlandığını ifade etti. Öte yandan Rusya hükümetinden hızlı bir yaklaşım beklediklerini ifade eden Daniş, önümüzdeki birkaç ay içinde domates ihracatının başlayabileceğinin de sinyallerini verdi. Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı ambargo kapsamında birtakım ihracat engellerinin de bulunduğunu ifade eden Daniş, bu engellerin son derece hızlı bir şekilde kaldırılması adına Rusya ile büyük ölçüde karşılıklı olarak anlaştıklarını ifade etti.

Domates İhracatı İçin Gerekli Adımları Atacağız

Rusya Tarım Bakanı Yardımcısı Evgeniy Gromiko ise geçtiğimiz yıllarda yaşanan bazı tatsız olayların artık geride kaldığını ve hükümete Türkiye ile aralarında ticaret konusunda herhangi bir sorunun olmadığını ifade edeceklerini belirti. Domates ihracatı için net bir tarih vermeyen Gromiko, bununla birlikte aylar sürmeden bir karar alınacağını ifade etti. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,144BeğenenlerBeğen
7,221TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,496TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler