Ana SayfaEkonomiBeklenen Domates Anlaşması İçin İmzalar Atıldı

Beklenen Domates Anlaşması İçin İmzalar Atıldı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye-Rusya Tarım Yürütme Komitesi 1. Dönem Toplantısı, Antalya’da bir otelde yapılan toplantı sonucunda gerçekleşti. Yapılan toplantıda, iki ülkenin söz konusu ihracat konusunda karşılıklı istekleri ön plana çıktı ve bu isteklere dair bir metin hazırlandı. Söz konusu metindeki imzalar ise ülkemiz adına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş’den gelirken, Rusya adına ise Tarım Bakan Yardımcısı Evgeniy Gromiko tarafından geldi.

Görüşmeler Sadece Domates İçin Değil

İki gündür süren toplantıların ana konusunun başta domates olmak üzere, birçok sebze, beyaz et, kırmızı et ve çeşitli meyveler olduğunu ifade eden Mehmet Daniş, bu görüşmeler sonucunda ise bir “ortak mutabakat metni” hazırlandığını ifade etti. Öte yandan Rusya hükümetinden hızlı bir yaklaşım beklediklerini ifade eden Daniş, önümüzdeki birkaç ay içinde domates ihracatının başlayabileceğinin de sinyallerini verdi. Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı ambargo kapsamında birtakım ihracat engellerinin de bulunduğunu ifade eden Daniş, bu engellerin son derece hızlı bir şekilde kaldırılması adına Rusya ile büyük ölçüde karşılıklı olarak anlaştıklarını ifade etti.

Domates İhracatı İçin Gerekli Adımları Atacağız

Rusya Tarım Bakanı Yardımcısı Evgeniy Gromiko ise geçtiğimiz yıllarda yaşanan bazı tatsız olayların artık geride kaldığını ve hükümete Türkiye ile aralarında ticaret konusunda herhangi bir sorunun olmadığını ifade edeceklerini belirti. Domates ihracatı için net bir tarih vermeyen Gromiko, bununla birlikte aylar sürmeden bir karar alınacağını ifade etti. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.