O Anlaşmanın Süresi 2050 Yılına Kadar Uzatıldı!

0

Azerbaycan’ın en büyük petrol havzası olan ve AÇG olarak bilinen Azeri – Çırak – Güneşli petrol yatakları ile ilgili anlaşma 2050 yılına kadar uzatıldı.

2024 yılında sona erecek olan Azeri – Çırak – Güneşli petrol yataklarında petrol üretimi ve paylaşımı ile ilgili anlaşmanın süresi 2050 yılına kadar uzatıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak katıldığı ve anlaşmanın uzatılmasına dair Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen törende bir konuşma yaptı.

Yüzyılın Kontratı Olarak Adlandırdı

Berat Albayrak, bu anlaşmanın sadece Azerbaycan için değil, bölgesel olarak enerji piyasaları açısından da büyük öneminin olduğunu söyleyerek AÇG Anlaşması’nın “Yüzyılın Kontratı” şeklinde adlandırdı. Albayrak, Azeri – Çırak – Güneşli Anlaşması’nın, Azerbaycan’da bulunan sınırsız kaynakların simgesi haline geldiğini, dünya piyasalarının bu bölge ile güvenilir petrol kaynağına ulaşabildiğini, 2016 yılında devreye giren ve BTC olarak bilinen Bakü – Tiflis – Ceyhan hattından şu ana kadar 2.6 milyar varil ham petrolün kesintisiz ve güvenli olarak taşındığını, Azerbaycan’ın petrolle birlikte gaz tedariki konusunda da hem Türkiye, hem de diğer ülkeler için güvenilir bir kaynak olma yolunda ilerlediğini söyledi.

Şahdeniz Faz 1’de Daha Önce Akış Başladı                     

Azerbaycan’ın Güney Gaz Koridoru projesinin kaynak ülkesi olduğunu da belirterek, bu projenin her ne kadar Avrupa Birliği tarafından tasarlanmış olsa da projenin gerçekleşmesini sağlayan ülkelerin Türkiye ve Azerbaycan olduğunu, bu projeden daha önce Şahdeniz Faz 1’den de Bakü – Tiflis – Erzurum boru hattı sayesinde gaz akışının başlamış olduğunu, bu kapsamda Türkiye ve Azerbaycan’ın, Avrupa gaz piyasaları için büyük öneme sahip olduğunu da söyledi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın