Alpullu Şeker Fabrikası Yeniden Faaliyete Geçti

0

Çiftçilerin başka tarım ürünlerine yönelmesi nedeniyle üretimine ara vermek zorunda kalan Alpullu Şeker Fabrikası, ülkemizin şeker ihtiyacını karşılayan en önemli fabrikalardan biriydi. 2013 yılında üretim faaliyetlerine ara veren fabrika, geçtiğimiz günlerde faaliyete geçti. Açılış töreninde konuşma yapan Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi, bin 175 çiftçinin, 130 bin ton pancar üretimi gerçekleştirmesi sonucunda fabrikanın yeniden faaliyetlerine başladığını aktardı.

“12 Bin Tonluk Şeker Üretimi Olacak”

4 yıl aradan sonra fabrikanın tekrardan faaliyete geçmesi adına büyük bir mutluluk duyduklarını dile getiren Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi, fabrikanın açılması ve tekrardan faaliyete geçmesi konusunda çiftçilerin çok büyük payının olduğunu belirtti. Çiftçilerin üretim konusunda kapasitelerini artırabileceğini belirten Vali Çiftçi, bu sayede fabrikanın da daha güçlü bir şekilde faaliyet göstereceğinin altını çizdi. Fabrikanın hedeflenen üretim kapasitesiyle Türkiye ekonomisine 100 milyon liralık bir getirisinin olacağını belirten Çiftçi, 130 bin şeker pancarı ile 12 bin ton şekerin, 30 bin ton pusa ile de 6 bin ton melas üretileceğini belirti. Öte yandan fabrikanın tekrardan faaliyete geçmesinin bölge için son derece önemli olduğunun da altını çizdi.

CHP Vekil Tepki Gösterdi

Fabrikada müdür olarak görevli olan Abdullah Kalendaroğlu, fabrikanın açılmasının büyük önem taşıdığını ifade etti. Kalendaroğlu açıklamasının devamında fabrikanın açılması konusunda AKP’li vekillere teşekkür ettiğini ifade etti ve bunun üzerine CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu ise bu duruma tepki göstererek, törenin devamını bulunduğu yerden değil de, yük kantarının oradan takip etti. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın