Bankacıyım.Net

Kilosu 3 Bin Liradan Satılıyor

Kilosu 3 Bin Liradan Satılıyor

Ağrı’da yayla ve köy gibi yerlerde arıcılar tarafından elde edilmekte olan arı sütü, kilosu 3 bin liradan satılıyor. Ayrıca arı sütünün birçok hastalığa deva olduğu söyleniyor.

Ağrı’da yayla ve köy gibi yerlerde arıcılar tarafından elde edilmekte olan arı sütü, kilosu 3 bin liradan satılıyor. Ayrıca arı sütünün birçok hastalığa deva olduğu söyleniyor.

Üretimi son derece zor ve zahmetli olan arı sütünün, fiyatının yüksek olmasından ötürü arı yetiştiricilerinin bu ürünü elde etmeye çalıştıkları ve bu nedenle ilginin hayli fazla olduğu, Manisa Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Ali Turgut tarafından belirtildi. Fiyatının hayli yüksek olmasından ötürü 10 ila 15 miligram şeklinde satılan arı sütlerinin kilogram fiyatlarının ortalama olarak 1300 ila 1500 TL arasında satıldığını söyleyen Turgut, arı sütünün ilkbahar aylarında elde edildiğini dile getirdi.

“Diğer Hayvan Sütlerine Benzemiyor”

Ana arının ve larva beslenmesinde kullanılan bir besin olan arı sütü, normal şartlarda 6 ila 15 günlük işçi arıların yutak üstü salgı bezlerinden salgılamış oldukları bir besindir. Diğer hayvanların memelerinden salgılamış oldukları sütle herhangi bir alakasının olmadığını dile getiren Turgut, süt şeklinde görünüyor olması ve yavru beslenmesi için kullanılmasından ötürü arı sütü olarak isimlendirildiğini dile getirdi. Koloninin çoğaltılması işlemi sırasında ana arının, ana gözleri yapması ve bu gözlerden söz konusu arı sütünün alındığını ifade eden Turgut, ticari üretimlerde ana arının kolonilerden alındığını ve sonra ayrı bir ana gözü yaptırıldığını, besleyici kovanlara koyulduğunun ve arı sütünün ise oradan toplandığını ifade etti.

Hücrelerin Yenilenmesi Konusunda Çok Etkili

Arı sütünün toplanılması ve genel üretimi konusunda hijyenik bir tutum sergilenmesi gerektiğini ifade eden Turgut, arı sütünün faydaları bakımından oldukça zengin olduğunu belirtti. Bağışıklık sistemini düzenleyen arı sütünün, özellikle hücre yenilenmesi konusunda fazlasıyla etkili olduğunu belirten Turgut, arı sütünün son derece büyük bir şifa kaynağı olduğunu belirtti. Öte yandan arı sütünün kilosunun 3 bin liraya kadar ulaştığını belirten Turgut, üreticiden üreticiye ve üretim yerine göre bu fiyatların farklılık gösterdiğini dile getirdi. 

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ


Sizin Görüşleriniz

Aşağıda yer alan form aracılığıyla görüş ve düşüncelerinizi bize bildirerek, tecrübelerinizden fayda sağlamamıza yardımcı olabilirsiniz.

Görüşlerinizi Bildirin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.